Щороку в Європі від захворювання на рак молочної залози гине 180 тисяч жінок, у США – більше 130 тис., в Україні – до 8 тис. У середньому по Україні виявляється близько 16 тисяч випадків захворювання, в нашому районі – до 30.
Основними методами діагностики та раннього виявлення є самообстеження молочної залози (потрібно робити щомісячно кожній жінці, яка досягла 20-річного віку), клінічна діагностика (рекомендовано робити у 20-35 років раз на 3 роки, а після 40 – щорічно), мамографія та УЗД.
Мамографія дозволяє своєчасно розпізнати патологічні зміни в молочній залозі у 95– 97 % випадків, виявляти пухлину на ранній стадії, коли її не в змозі відчути на дотик.
Обстеження можна зробити безкоштовно в Бершадській ОЛІЛ без направлення лікаря на четвертому поверсі поліклініки, у кабінеті №422. Головне – бажання бути здоровою.
Найчастіше рак молочної залози зустрічається у жінок 40-70 років. Можливість розвитку цієї хвороби підвищує штучне переривання вагітності, спадковість та сімейна схильність. Також до ризиків входять цукровий діабет, ожиріння, хронічні захворювання печінки, щитовидної залози, надмірне вживання алкоголю, недостатнє споживання овочів і фруктів, паління тощо.
Хоча в Україні ця хвороба займає перше місце за кількістю смертей серед онкохворих, ми рідко про це думаємо, пишемо, говоримо. Як правило, не маємо часу на те, щоб відвідати лікаря.
У нашому районі в 2016 році було виявлено 25 випадків раку молочної залози, а за 6 місяців 2017 року – 14. Це переважно жінки молодого віку.
Занедбаних випадків за ці роки немає. У 2016 році вдалось оздоровити 199 жінок, оперативно вилікувати – 32. В 2017 проліковано 92, оперативно– 16.
Додаткову інформацію щодо обстеження ви зможете отримати у вашого сімейного лікаря, лікаря-гінеколога та інших.
Олександр ГЕРАСИМЧУК, лікар-рентгенолог Бершадської ОЛІЛ.