З метою реалізації заходів, спрямованих на посилення мотивації до праці, зростання рівня доходів працівників щомісячно проводиться моніторинг показників заробітної плати в розрізі підприємств району, який свідчить про тенденцію зростання заробітної плати.
За 6 місяців 2013 року розмір середньомісячної заробітної плати штатних працівників склав 2142,0 грн., що на 6,0% більше проти відповідного періоду минулого року.
У галузевому розрізі, відповідно до даних Пенсійного фонду, найвищий рівень середньомісячної заробітної плати в 2013 році у виробництві харчових продуктів – 3967,3 грн., виробництві напоїв – 3119,8 грн., постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – 3048,9 грн. Державне управління й оборона, обов’язкове соціальне страхування – 2856,7 грн., лісове господарство та лісозаготівля – 2609,5 грн.
Низьким залишається середній рівень заробітної плати працівників легкої промисловості (1016,2 грн.), роздрібної торгівлі (1141,3 грн.), машинобудування (1167,4 грн.). У червні поточного року із загальної кількості зайнятих у галузях господарювання 1315 або 13,1% працівників отримали заробітну плату нижче мінімального її розміру (2012 р.
– 18,3%).
З метою попередження фактів недопущення заборгованості із виплати заробітної плати та посилення контролю за рівнем середньомісячної заробітної плати в районі з початку року проведено три засідання тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, на якій розглядались питання про рівень середньомісячної заробітної плати та повноту сплати внесків до Пенсійного фонду України. Запрошувались керівники підприємств, в яких спостерігався низький рівень заробітної плати та які мали борги до Пенсійного фонду України.
У результаті проведених заходів до бюджетів додатково надійшло більше 160 тис. грн. За даними Пенсійного фонду, у червні 2013 року в порівнянні з січнем, на 25% зменшилась кількість підприємств, в яких середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника становила менше мінімальної заробітної плати (було 144, а стало 108).
Сьогодні легалізація виплати заробітної плати, цивілізоване оформлення трудових відносин між працедавцями та найманими працівниками є найпріоритетнішим завданням. Заробітну плату в «конвертах» без перебільшення можна назвати однією з найбільших, на сьогодні, перепон в економічному та соціальному розвитку. До того ж, вона позбавляє людину соціальної захищеності.
З метою постійної системної роботи щодо захисту прав громадян, пов’язаних з легалізацією трудових відносин між роботодавцями та найманими працівниками у 2013 році проведено два засідання районної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, на якій розглядались питання про встановлені факти порушень порядку оформлення трудових відносин із найманими працівниками, про додержання вимог чинного законодавства щодо реєстрації та зняття з реєстрації трудових договорів між фізичними особами-роботодавцями та найманими працівниками.
У звітному періоді проведено аналіз діяльності 60 фізичних осіб-приватних підприємців, в тому числі з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Виявлено 29 найманих працівників без оформлення належним чином трудових відносин, як результат, з них 18 робочих місць легалізовано.
Для вжиття заходів відповідно до чинного законодавства матеріали виявлених порушень по 5 суб’єктах підприємницької діяльності передано до правоохоронних органів. У Бершадському районному центрі зайнятості з початку року зареєстровано 130 найманих осіб (2012 рік – 70 осіб). Це позитивно відобразилось на надходженнях до місцевих бюджетів та соціальних фондів.
Підвищення рівня оплати праці в економіці району, забезпечення дієвого контролю за дотриманням чинного законодавства про оплату праці є пріоритетним напрямком роботи органів виконавчої влади всіх рівнів.
Резервами підвищення розміру оплати праці зайнятих у сферах господарювання району є дотримання мінімальних державних гарантій в кожній підприємницькій структурі, збільшення фонду оплати праці через покращення показників господарської діяльності, легалізація зайнятості в фермерських господарствах, малому та середньому бізнесі.
Валентин РУСНАЧЕНКО, начальник відділу економічного розвитку райдержадміністрації.