Вакцинація захищає дітей від деяких найнебезпечніших хвороб, у тому числі дитячих (туберкульозу, дифтерії, кашлюку, правця, кору, поліомієліту, епідпаротиту, гепатиту Б). Усім дітям, включаючи інвалідів, потрібно робити щеплення. Дітям роблять щеплення у вигляді ін’єкцій або крапель. Вакцини створюють у дитини імунітет, тобто захист від хвороби. Вакцинація дієва в разі, якщо вона зроблена до того, як дитина захворіє.
Дитина, яка не пройшла щеплення, схильна до захворювання на кашлюк або кір – хвороби, які в деяких випадках можуть призвести до смерті. Діти, які перехворіли на ці хвороби, дуже ослаблені і навіть можуть стати інвалідами на все життя. Пізніше вони можуть погано розвиватись і бути схильними до частих захворювань.
Всім дітям має бути зроблене щеплення проти кору. Захворювання на кір може привести до недостатнього розумового розвитку та пошкоджень слухової та зорової систем. Ознакою того, що дитина захворіла на кір, можуть бути гарячка, висипи, почервоніння очей, кашель, нежить, які тривають три дні і більше. У разі розвитку ускладнень (запалення легенів, головного мозку) кір може призвести до смерті.
Всі діти мають пройти щеплення проти поліомієліту. Симптоми цієї хвороби включають слабкі, невпевнені рухи або ж нездатність рухатись взагалі. З кожних 200 дітей, що захворюють на поліомієліт, одна дитина залишається інвалідом на все життя. Бактерія правцю або її спори потрапляють у кров дитини через забруднені рани і без необхідного щеплення можуть призвести до смертельних наслідків. Усі діти повинні бути щеплені від епідпаротиту, який часто у хлопчиків викликає ускладнення, що у дорослому віці спричиняють безпліддя.
Захворюваність на гепатит Б зростає у всьому світі. Це дуже тяжка хвороба, яка у 10 із 100 дітей, якщо не буде зроблено щеплення, може закінчитися цирозом печінки, який призводить до смерті. Вакцинація може запобігти важким наслідкам.
Перед проведенням щеплення дитині треба поміряти температуру тіла, також її обов’язково повинен оглянути лікар. Відкласти планову вакцинацію можна лише у разі, коли дитина має гострі прояви тої чи іншої хвороби, в тому числі хронічної. Коли гострі прояви стихають, дитині обов’язково треба зробити щеплення.
Велика кількість хронічних захворювань у дитини не є протипоказанням для проведення профілактичних щеплень, а навпаки, саме у цієї дитини можливі тяжкі ускладнення у випадку того чи іншого інфекційного захворювання. Тільки лікар-педіатр визначає, чи є якісь протипоказання для вакцинації чи ні.
Після проведення щеплення заклади охорони здоров’я повинні забезпечити медичний догляд за дитиною. Після щеплення дитина може плакати, у неї може з’явитися незначне підвищення температури, невелике почервоніння на місці щеплення. Це нормально. У цьому випадку треба дитину посилено поїти та годувати. Добре допоможе грудне молоко. Якщо у дитини зависока температура, її слід оглянути у лікаря ЗПСМ чи педіатра.
Світлана КРАСЮК, райпедіатр КУ «Бершадський РЦПМСД».