Метою поїздки було вивчення досвіду реформування галузей медицини і освіти, яке покращало життя громадян, та участь у святі Клоза (дожинки - свято перших сходів на полях), що є традиційним у Польщі.
Під час візиту делегації у Єнджейовському повіті відбулася зустріч з представниками ділових кіл та органів місцевого самоврядування. В ході зустрічі з керівництвом повіту - старостою Едмундом Качмареком, обговорювалися питання вивчення досвіду реформування освіти, визначено основний пріоритет оптимізації шкіл повіту: вивільнення значних бюджетних коштів за рахунок зменшення ступенів шкіл, збільшення в базових школах кількості дітей у навчальних класах. Якість навчання підвищилась, так як базові школи прекрасно оснащені ком>>ютерною технікою, мають доступ до мережі Інтернет і т. д.
Проведено відповідні заходи з енергозбереження (заміна вікон, котлів, утеплення і т. д.), побудовані нові спортзали, де займатися спортом мають можливість діти і дорослі жителі. Такі спортивні зали мають роздягальні, душові кабіни, а при деяких школах працюють басейни для дітей - у навчальний час, для населення - у вечірній. Введено уроки плавання з інструктором. Перебування у спортивних залах та басейнах - це вирішення і проблеми бездоглядності та зайнятості дітей у позаурочний час, їх оздоровлення та виховання здорового способу життя. Дані проблеми є досить суттєвими і в Україні в цілому, як для влади, так і для батьків.
Добре організовано підвіз дітей автобусами до базових шкіл, які знаходяться на відстані від 5 до 10 км до їхніх домівок. - Щодо медичної галузі, яка пережила реформування, - говорить В. Оркуш, - то нарікань на обслуговування від населення ми теж не почули. В повітовому ( районному) центрі знаходиться госпіталь (прототип нашої центральної районої лікарні), а в населених пунктах залишилися (як і у нас), амбулаторії та ФАПи. При госпіталі працює пункт швидкої допомоги, яка виїжджає на виклик до будь - якого населеного пункту повіту (району).
- Велика заздрість була у нас, - каже Вадим Миколайович, - коли ми побачили у госпіталі сучасний томограф, ситему для гемодіалізу та необхідне сучасне обладнання для діагностики населення. Велика увага приділяється профілактичній медицині. У госпіталях майже відсутні черги на обстеження, яке є щорічним плановим і обов'язковим, що дає можливість профілактики та вчасного виявлення захворювання. Вразила і свідомість населення, їхнє відношення до територій (особистих господарств), бережливе ставлення до навколишнього середовища (лісів, луків, водойм), запобігання їх забрудненню та постійного очищення. Поляки свято цінують місце, де вони народилися і проживають, де ростуть їхні діти, усвідомлюючи, що їм потрібно залишити у спадок.
Проведена у Республіці Польщі адміністративно - територіальна реформа, привела до укрупнення сільських громад, чітко визначила перспективи розвитку територій (дороги, економічна та соціальна сфера), що дало можливість збільшити надходження бюджетних коштів на місцевий рівень, збільшення місцевих програм розвитку за рахунок державного фінансування та єврофондів. Досягти такого рівня життя вдалося також завдяки децентралізації влади та бюджету, коли відбулося надання більших повноважень владі на місцях та формування бюджету.
На даний час в Україні Президент В. Янукович започаткував реформи освіти, медицини, а в пододальшому - і адміністративно - територіальну реформу. Адже, в ім>>я покращення життя в країні, ми маємо пройти той тернистий шлях, який пройшли наші сусіди, забезпечуючи майбутній розвиток наших місцевих громад та територій, повноціну освіту та доступну медицину для кожного мешканця району. Члени делегації висловлюють щиру подяку спонсорам, завдяки яким відбулась ця поїздка - депутату обласної ради М. Кучеру, депутату районної ради Б. Охріменку, директору ПП "Тандем" В. Шевченку.
Головний спеціаліст відділу з питань внутрішньої політики РДА Г. Іванченко