Останні роки ситуація на постійно діючих ринках зазнає змін на краще (умови реалізації м’ясо-молочної продукції), але невирішеним залишається ще цілий ряд проблем, у тому числі і торгівля нею у невстановлених місцях – на вулиці Набережній та на тротуарі поблизу магазину «Гуси-Лебеді» у райцентрі. І це за умови наявності відповідних умов на ВІО-ринку. Напередодні нового року навіть виникла підозра на одне з небезпечних захворювань ВРХ.
Це і стало приводом для досить гострої, відвертої розмови на цю тему.
Хоч кожний із виступаючих висловлював власну позицію з поставленого питання, опираючись на відповідні постанови і закони, вже з самого початку було зрозуміло, що навести порядок із стихійною торгівлею на ринках та поза їх межами можливо тільки об’єднавши зусилля всіх служб.
Велася мова і про ймовірні причини стихійної торгівлі продукцією тваринництва. Зокрема, однією з них може бути підвищення загальнодержавних тарифів за її дослідження.
Кому захочеться віддавати продукцію на аналізи, коли виручка від реалізації незначної її кількості, доставленої на ринок, може бути навіть меншою від сумарної вартості цих досліджень, плати за місце тощо. Дається взнаки і відсутність належної співпраці між усіма контролюючими службами району.
На засіданні комісії йшлося, що на багатьох ринках району завершено будівництво торговельних рядів, завдяки чому умови для торгівлі покращилися. А от на ринках у Тернівці, Усті питання облаштування прилавків поки що не вирішується. Не створено належні умови для торгівлі і в Михайлівці, Осіївці, Війтівці, Кидрасівці, Голдашівці.
Особливо гостро велася розмова про ліквідацію стихійних ринків у райцентрі. Вивчення цього питання показало, що свиней скуповують перед забоєм хтозна де, забивають у приватних дворах, а продукція реалізується саме на таких ринках. Таке свинопоголів’я часто не проходить передзабійного та попереднього ветеринарного огляду, тим самим створюються умови спалаху інфекцій, може мати місце реалізація м’яса кнурів, вимушеного забою, що категорично заборонено.
Причому, стихійний ринок є не тільки небезпечним для тварин і людей, а завдає збитків ще й бюджету. Адже за кожну реалізовану на ньому голову худоби в бюджет повинно надходити по 81,79 гривні.
Тому на засіданні комісії було прийнято рішення про забезпечення державного ветеринарного нагляду за дотриманням вимог чинного законодавства на продовольчих ринках та ліквідацію стихійних ринків м’ясо-молочної продукції по вулиці Набережній та на тротуарі поблизу магазину «Гуси-Лебеді» вже до 1 лютого.
Як альтернативу стихійній, зокрема оптовій торгівлі м’ясом, була пропозиція легалізувати її, визначивши для цього спеціальні дні і години.
Але тільки при умові, що робитиметься це у м’ясо-молочному павільйоні. Для виконання рішення про ліквідацію стихійної торгівлі буде прикомандировано працівників карантинної міліції. Продукція, яка реалізовуватиметься у невстановлених для цього місцях, може бути конфіскованою та утилізованою.
Контроль за виконанням рішення, у тому числі й щодо організації оптової торгівлі м’ясом, покладено на головного державного інспектора ветмедицини С.В. Манченко та головного державного санітарного лікаря Бершадського і Теплицького районів Н.І. Губко.