Незважаючи на те, що у минулому році у сільгосппідприємствах району стався лише один нещасний випадок, не варто забувати, що в один із попередніх їх було 12.
Щоб забезпечити належні умови праці, на сторожі Закон України «Про охорону праці».
От тільки як він виконується?
Наприклад, не у всіх підприємствах, з метою економії коштів, спеціалісти з охорони праці призначені так, як передбачено законодавством. У ТОВ «Нива», «Явір-Агросервіс», «Чарівна нива», «Надбужжя плюс», ПП «Зоря» таку роботу виконують спеціалісти за сумісництвом. Хоч передбачено, що там, де працюють 50 і більше працівників, на цю посаду призначають спеціаліста, звільненого від інших обов’язків. За сумісництвом, як правило, вони виконують роботу неохоче. «Як за неї платять, так і робимо», – висловився один із них.
Щодо керівників та спеціалістів сільгосппідприємств, фермерів, які використовують найману працю, то вони пройшли навчання і перевірку знань у спеціалізованому закладі, отримали відповідні посвідчення. Управлінням агропромислового розвитку РДА організовано навчання з правил безпечної експлуатації підйомних механізмів, балонів з киснем та пропан-бутаном. Проведено навчання із стропальниками, електромонтерами, електрогазозварювальниками.
Найкраще організовує роботу з охорони праці В.М. Грицик із ПП «Промтехагросервіс». Він хоч і працює за сумісництвом, роботу планує так, що встигає все – виготовити попереджувальні знаки, на всіх робочих місцях є інструкції, плакати, створено куточок з охорони праці, кабінет, у якому проводить навчання, вступні інструктажі.
Але є і такі спеціалісти, які не підвищують свій кваліфікаційний рівень, не знають елементарних вимог охорони праці. На прохання показати документи з охорони праці – не можуть їх знайти. Про яку охорону праці у таких господарствах може іти мова? Можливо, тут і діє оте, «як платять, так і працюю»? Або ж керівник не вимагає виконання своїх обов’язків.
Буває, що працюючі травмуються і з власної вини. Торік у лікарню було чимало звернень із травмами ока.
Такі часто виникають при користуванні «болгарками», ручними свердлильними інструментами. Причина травм – невикористання захисних засобів.
Держгірпромнаглядом відновлені перевірки стану охорони праці. Їх вже проведено у ТОВ «Лан», «Удич», «Осіївське», «Нива», ФГ «Новосулківське». Видавалися приписи, призупинялася робота техніки, яка використовувалася з порушеннями, керівників та спеціалістів штрафували.
Оскільки у сільськогосподарському виробництві виконуються в основному роботи підвищеної небезпеки, увагу слід звернути ось на що. На їх виконання необхідно отримати відповідні дозволи у ТУ Держгірпромнагляду. У кожному з сільгосппідприємств є будівлі, які не використовуються і часто перебувають в аварійному стані. До них слід обмежити доступ сторонніх, особливо дітей, встановити попереджувальні знаки, а всіх інших, після обстеження технічного стану, паспортизувати. До початку польових робіт необхідно провести медогляд працівників.
Одним із найнебезпечніших видів робіт є використання кран-балок, тому потрібно провести їх технічне посвідчення, звернути увагу на обладнання машин і механізмів захисними огородженнями, привести у відповідність вимогам правил заточні, токарні станки, електрогазозварювальне обладнання.
Дотримуючись вимог нормативно-правових актів з охорони праці, ми збережемо найцінніше – здоров’я і життя працівників.
Григорій ЧЕРЕУШЕНКО, головний спеціаліст з охорони праці управління АПР РДА.