Зваживши на актуальність цієї теми, редакція газети звернулася до начальника Бершадської МДПІ Володимира Петровича КОГУТА з проханням відповісти на деякі запитання.
– Володимире Петровичу, декларування доходів громадян – процедура обов’язкова, і вона повторюється з року в рік. Якими були результати декларування за 2010 рік?
– За результатами декларування за 2010 рік свій громадянський обов’язок виконали 516 громадян. За результатами проведених річних перерахунків 318 громадян сплатили до бюджету 257,7 тис. грн. В той же час 198 громадянам повернуто 136,6 тис. грн.
– Хто повинен подавати річну декларацію про майновий стан і доходи?
– Обов’язкове подання декларації у 2012 році передбачено Конституцією України, Податковим кодексом України. Відповідно до п.179.1 Податкового кодексу України обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи: – виключно від податкових агентів; – від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок.
Суттєвим, на що слід звернути увагу, є те, що в 2012 році змінено форму річної декларації про майновий стан і доходи. В 2012 році за наслідками 2011 звітного року річну декларацію слід подавати до 1 травня.
– Які громадяни мають право подавати річну декларацію?
– Декларацію також можуть подати громадяни, які мають право на податкову знижку. До податкової знижки включаються фактично понесені витрати, підтверджені платником відповідними платіжними та розрахунковими документами, а саме: квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця.
Це такі витрати: – частина суми процентів, сплачених платником податку за користування іпотечним житловим кредитом; – сума коштів або вартість майна, переданих платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям; – сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення; – сума витрат платника податку на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та пенсійних внесків, сплачених страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління як такого платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення; – сума витрат платника податку на оплату допоміжних репродуктивних технологій згідно з умовами, встановленими законодавством, але не більше, ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік; – сума витрат платника податку на оплату вартості державних послуг, включаючи сплату державного мита, пов’язаних з усиновленням дитини; – сума коштів, сплачених платником податку у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу, що належить платнику податку; – сума витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, у т.ч. на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.
– Яка форма Декларації про майновий стан та доходи, терміни та місце її подання?
– Форма декларації для декларування доходів за 2011 рік затверджена Наказом Мінфіну від 7 листопада 2011 р. №1395 (із змінами, внесеними наказом Мінфіну №84 від 3.02.2012 року) «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан та доходи».
Бланк декларації платник податку може безкоштовно отримати в Бершадській МДПІ. Подається Декларація до органу ДПС за місцем проживання платника податку. Відповідно п.179.5 та п.179.6 ст.179 Податкового кодексу, платник податку заповнює Декларацію самостійно або це може зробити нотаріально уповноважена ним особа. За неповнолітніх дітей Декларацію подають їх опікуни або піклувальники.
У 2012 році платники податку, які зобов’язані подавати декларацію, подають її до податкової інспекції до 1 травня, а ті, що мають право подати її добровільно (з метою отримання податкової знижки), подають її до кінця року.
– Коли необхідно сплатити суму податку, визначену у річній декларації про майновий стан і доходи?
– Відповідно до п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу, фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій ним декларації.
– Чи подають декларацію про доходи громадяни, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання?
– Так. Платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов’язані подати до органу ДПС декларацію про доходи не пізніше закінчення 60 календарного дня, що передує такому виїзду (п.179.3 Податкового кодексу України).
– Яка відповідальність за неподання декларацій передбачена чинним законодавством?
– Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій неправдивих або перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів та витрат, для яких законодавством України встановлено обов’язкову форму обліку, визначена ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення та тягне за собою попередження або накладення штра фу у розмірі від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 5 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.