Настоятель Свято-Вознесенського храму в Бершаді протоієрей Олег Мураховський освячує воду
Люди вірять, що на Водохреще, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року
Коли Ісус вийшов на берег, з небес почувся голос БогаОтця, який назвав Ісуса своїм Сином. Християни вірять, що після хрещення Ісуса в йорданській воді над його головою з’явився Святий Дух у вигляді голуба, який промовив до людей голосом Отця Небесного: «Це син мій любий, що його я вподобав». Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Свят Трійці.
Перед Водохрещем (на Бабин вечір) готують ті ж страви, що й перед Різдвом, але в меншому асортименті. Головними з них вважаються знову ж таки кутя та узвар. До трапези можуть входити пироги, вареники з капустою, голубці, смажена риба, гречані млинці на олії та інші страви, а також різноманітний обрядовий хліб.
Центральне місце у святі Богоявлення займають обряди, пов’язані з водою.
Люди вірять, що на Водохреще, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби, її дають пити важкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин. Залишається загадкою той факт, що водохрещенська вода не псується, – не має запаху і може зберігатися протягом року.
Зранку на Водохреще віруючі люди йдуть до церкви святити воду. Освяченою вода вважається після того, як священик занурить у неї хрест і благословить її. За давньою традицією, церемонія освячення води відбувається під відкритим небом, на берегах річок, струмків, озер.
Коли посвячену воду приносять додому, господар дому з усією сім’єю надпиває по кілька ковтків, а потім бере з-за ікони священну вербу й кропить святою водою увесь дім, прибудови та все майно, щоб уберегтися від біди, напасті та від злого ока. Після здійснення всіх цих обрядів свята вода звичайно ставиться до образів.
Протягом року цілющу воду вживають при внутрішніх хворобах, змочують хворі місця на тілі, суглоби, лікують дитячий переляк, кроплять від злих духів хати, стайні та ниви при першому весняному засіві тощо. На місці церемонії матері змащують дітям лоба – «щоб мудра була голова», очі – «щоб добре бачили», вуха – «щоб чули тільки гарні слова».
Священики кажуть, що саме в цей день найкраще приймати обряд хрещення.
Вважається, що цього дня звичайна вода перетворюється на води священної ріки Йордан. Той, хто викупався на Водохреще, змиває з себе всі гріхи. Під час хрещенських купань найсміливіші стрибають в освячену ополонку. За народним уявленням, цим вони і оберігають себе протягом всього року від різних хвороб.