Сказ – дуже небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи, закінчується смертю.
Основним джерелом є хворі на сказ дикі тварини, головним чином лисиці, щільність заселення яких значно зросла, особливо в місцях мешкання великих колоній польових мишей. Крім того, через обезцінення лисячої шкури, відсутність на неї попиту, вони перестали бути об’єктом охоти, що також сприяло збільшенню чисельності. Таке явище спостерігається і в нашому районі, особливо в угіддях сіл Хмарівки, Чернятки, Чорної Греблі, Раківки та інших. Саме тут останнім часом серед білого дня лиси з’являються на дорогах і нерідко в селах.
Оскільки хвороба не лікується, необхідно займатись профілактикою, яка полягає, насамперед, у зменшенні кількості лисиць.
Відстріл лисиць в даному випадку товариство мисливців повинно організовувати, незалежно від сезону охоти, постійно в усіх угіддях.
Внаслідок безконтрольного розмноження, в усіх селах, на полях та угіддях, в Бершаді, особливо біля підприємств громадського харчування, продуктових магазинів, шкіл тощо бігає багато безгосподарних собак та кішок, які щогодини можуть стати джерелом сказу для людини з небезпечними наслідками. Треба негайно приступити до їх вилову.
Зрозуміло, що це випадок негуманного ставлення до тварин, але роблячи вибір між життям людини і тварини, ми мусимо підійти до цього питання тверезо.
Всі собаки і кішки мусять бути щеплені проти сказу, і таку роботу ветслужба проводить в усіх населених пунктах, однак чимало власників собак відмовляються надати їх для щеплення.
Відомо, що на появу лиса найперше реагують собаки, контактують з ними і заражаються вірусом сказу. Від собак ланцюжок тягнеться до кішок і людей, а в свою чергу кішки, з якими контактують малі діти, передають вірус їм.
Нещеплена собака з милого друга перетворюється на смертельного ворога, який в будь-яку хвилину може принести смерть.
На багатьох підприємствах міста та сіл утримують собак для охорони, але їх забувають щепити проти сказу, порушуючи ветеринарне законодавство.
Управління ветеринарної медицини району організувало ветпрацівників для негайного щеплення всіх собак та кішок. Такі заходи обов’язкові до виконання.
Згідно із Законом України «Про ветеринарну медицину» та Інструкції «Про заходи щодо боротьби зі сказом тварин» посадові особи та власники тварин за порушення правил карантинних обмежень по сказу несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Для нас не головне шукати порушників та притягати їх до відповідальності. Хочемо аби не було порушників та максимально щепити проти сказу й не допустити спалаху такої смертельної хвороби і тим самим зберегти життя тварин та людей.
Світлана МАНЧЕНКО, начальник управління ветеринарної медицини у Бершадському районі.