Визначається низьке виявлення туберкульозу серед дітей, дорослих з основних груп осіб підвищеного ризику по даному захворюванню. Знизився обсяг флюорографічного обстеження населення з 556 до 254 осіб на одну тисячу дорослого населення, а оптимальним варіантом є обстеження 750-800 чоловік із однієї 1000 дорослого населення. При таких обсягах флюорографій матимемо своєчасне раннє виявлення осіб, хворих на туберкульоз.
Уваги заслуговує повне охоплення флюорографією так званих соціальних груп ризику – це малозабезпечені, пенсіонери і непрацюючі.
В структурі захворюваності в районі за 2010 рік вони становлять до 60% від усіх виявлених на активні форми туберкульозу. Викликає занепокоєння медиків зростання кількості батьків, що відмовляються від проби Манту, а також щеплень БЦЖ дітям і підліткам. На даний час проба Манту або туберкулінодіагностики єдиний метод, що дозволяє відбирати дітей з підозрою на туберкульоз.
Головний біль фтизіатрів – бомжі, люди зловживаючи алкогольними напоями, наркомани та ті, що повернулися з виправних закладів.
Ці люди зазвичай попадають до лікарів в занедбаному стані, лікувати їх важко, часто відмовляються від лікування, мігрують. А коли людину з активною формою туберкульозу залишити без лікування, то від неї може захворіти 10-15 осіб за рік.
Неабияке значення у погіршанні ефективності лікування хворих і збільшення смертності має хіміорезистентний туберкульоз, тобто туберкульоз, спричинений мікобактеріями, які стійкі до протитуберкульозних ліків. Осередки хіміорезистентного туберкульозу виявлені і в нашому районі у 26 хворих, їх кількість щорічно зростає.
Резистентна форма туберкульозу є більш складною, потребує дорогого лікування, рівень видужання нижче 70%, а головне – викликає прогресування епідемії резистентного туберкульозу.
Ще однією складовою сучасної епідемії туберкульозу є туберкульоз у ВІЛ-інфікованих. Поєднання туберкульозу і ВІЛ-інфекції – це смертельний дует, один пришвидшує розвиток іншого. Туберкульоз – це головна причина смертності серед ВІЛ-інфікованих людей.
Будьте уважні до свого здоров’я!
Навіть при задовільному самопочутті щорічно проходьте флюорографічне обстеження. Дітям, підліткам необхідно проводити туберкулінову діагностику, також щорічно, починаючи з 12-місячного віку незалежно від попереднього результату. Не відмовляйтесь від запропонованих вам методів профілактики та раннього виявлення туберкульозу.
Валентина КЕСЕЛЬ, районний фтизіатр.
Валентина МЕЛЬНИЧИНА, голова районного Товариства Червоного Хреста.