В цілому по району, наприклад, валовий збір зернових очікується в межах 219 тисяч тонн. З них 179 тисяч тонн вироблено сільськогосподарськими підприємствами, а це більше, ніж торік, майже в три рази. Такого валу зерна на Бершадщині давно ніхто не пам'ятає. Середня врожайність – 49,6 центнера з гектара. В структурі зернових 34,5 відсотка займає кукурудза, урожайність якої по району очікується більше 50 центнерів з гектара.
Очікуваний рівень рентабельності сільськогосподарського виробництва на кінець року 19,1 відсотка – без врахування дотацій, доплат та інших відшкодувань з держ - бюджету, в тому числі в рослинництві – 39,7 відсотка.
В цілому по району по всіх категоріях господарств за рік забезпечено приріст виробництва валової сільськогосподарської продукції в 1,6 раза, що становить 408 мільйонів гривень. У галузі рослинництва, зокрема, приріст – 181,9, тваринництва – 31,6 мільйона гривень.
Незважаючи на значні фінансові труднощі після минулорічної засухи, а також спричинені несприятливою ціновою політикою на аграрному ринку, у більшості господарств було сформовано мінімально необхідні обсяги фінансових і матеріальних ресурсів для проведення комплексу польових робіт.
Звичайно, хліб не дався сам собою, турбота про урожаї не полишала наших хліборобів круглий рік. І показники врожайності – то всього-навсього тільки мірило того, наскільки хто вкладав у поле душу. Найвищою урожайність зернових виявилася у ЗАТ "Зернопродукт МХП" – понад 70 центнерів з гектара, у ТОВ "Нива", ФГ "Новосулківське", птахокомбінаті "Бершадський", ТОВ "Світанок-Агросвіт", СТОВ "Удич" – більше 50 центнерів з гектара. Озимої пшениці, зокрема, у ЗАТ "Зерно - продукт МХП" намолотили по 65,4, у ФГ "Новосулківське" – по 56, у ТОВ "Світанок-Агросвіт" – по 52,4 центнера з гектара. Ваговитим жнивний сніп виявився у
Поташні,
Дяківці,
Серединці,
Березівці,
Красносілці,
Теофилівці,
Маньківці,
Осіївці,
Джулинці,
Флорино,
Усті.
І заслуга в тому не тільки тих, хто вирощував урожай, а й комбайнерів, які його збирали. Хіба не подвиг, коли комбайнер Ф.Г. Кобец із ФГ "Новосулківське" намолотив більше 48 тисяч центнерів ранніх зернових. А його колеги А.О. Череватий із ЗАТ "Зернопродукт МХП", О.В.
Пугач з СТОВ "Лан", В.С.Тодоренко з ТОВ "Осіївське", М.А. Руденко з ТОВ "Флора", О.В. Решітник з ТОВ "Устя", В.А. Приходченко з ТОВ "Надбужжя плюс", І.В. Шевчук із птахокомбінату "Бершадсь - кий" намолотили за лічені жнивні дні від 20 до 30 тисяч центнерів хліба кожний.
Справжніми творцями урожаїв заявили себе такі головні технологи полів, як В.С.
Очашлюк із
Флорино, Ю.М.
Соколюк з
Усті, О.С. Паламарчук з
Сумівки, С.П. Загарій із ЗАТ "Зернопродукт МХП", В.А. Бабічук з ПСП "Еліта", В.О. Петрук з
Осіївки, Л. Федоришин з
М’якоходу, М.П. Макарчук із
Шляхової, І.Г.
Квашук з
Березівки та інші.
Не можна не згадати і тих, хто забезпечував безперебійну роботу техніки. Найкраще це вдавалося головним інженерам В.І. Вусику із ЗАТ "Зернопродукт МХП", В.П. Рудю з
Усті, В.О. Теплицькому з
Джулинки, Я.Г. Венярському з
Шляхової, М.В.
Росолику з
Флорино, В.І. Настенку з
Осіївки.
Здібними організаторами сільськогосподарського виробництва, наприклад, зарекомендували себе такі керівники, як І.І. Андрушко з птахокомбінату "Бершадський", Ю.М. Щульц з ЗАТ "Зерно - продукт МХП", М.І. Бас з СТОВ "Удич", добре організували роботу сільгосппідприємств О.І. Ковбасюк з
Шляхової та М.І. Зублевич з
Війтівки, де в перерахунку на гектар ріллі одержали ранніх зернових більше, як по 2 тонни.
Впевнено і вміло ведуть сільгоспвиробництво М.Ф.
Хливнюк з
Джулинки, С.П.
Савченко з
Маньківки, Л.Т.
Глушко з
Осіївки, П.Г. Марущак з
Усті, А.С. Пшик з ПСП "Еліта", С.П. Царюк з
Сумівки, О.А. Грицик з
Березівки, М.В.
Кінаш з
Теофилівки, М.Н. Рибак з ТОВ "Жорняки", В.В.
Гасло з
Флорино, Є.М. Бондарчук з
Поташні та інші.
Здавалося б, звичайна буденна праця сільського трудівника – а насправді за нею криється благополуччя кожної сім'ї, родини. А якщо є воно у них, то буде і в державі.
Якщо взяти таку складну галузь, як тваринництво, то і в ній сталися позитивні зміни.
Наприклад, на сотні тонн збільшилося виробництво (реалізація) м'яса. Найбільше його реалізували у птахокомбінаті "Бершадський", СТОВ "Удич". Птахокомбінатом за 10 місяців його вироблено 11135 тонн, що становить майже 90 відсотків районного обсягу.
Хоч з виробництвом молока внаслідок вибуття маточного поголів'я худоби є поки що певні проблеми, найбільших валових надоїв досягли у ТОВ "Устя", ПСП "Тетяна", ЗАТ "Зернопродукт МХП", ПСП "Промінь", ТОВ "СвітанокАгросвіт". У ЗАТ "Зернопродукт МХП", зокрема, за 10 місяців надоєно біля п'яти тисяч кілограмів молока від корови, або у порівнянні з районним показником продуктивність молочного поголів'я збільшено у 2,4 раза.
На сьогодні в районі у багатьох господарствах відновлено свинарство, причому, на сучасних, інтенсивних технологіях годівлі. 400-500-гра - мові середньодобові прирости свиней в багатьох з них стали нормою, як і вирощування їх за 170-180 днів. Зокрема, це у М'якоході,
Шляховій,
Поташні,
Тирлівці.
У переддень найголовнішого свята сільських трудівників не можна не зазначити, що переміни у сільськогосподарському виробництві продавжуватимуться. В тому числі і в нашому районі. І в рослинництві, і в тваринництві. У ЗАТ "Зернопродукт МХП" завершується монтаж молокопроводу у селі
Бирлівці із загальним обсягом інвестицій до півмільйона гривень. Зрозуміло, тут буде збільшено і поголів'я корів. Німецька доїльна зала монтується і в
Осіївці.
Не можна оминути в цей день і таке питання, як заробітна плата сільських трудівників, яке стоїть поки що досить гостро. І все ж найвища вона там, де на рівні продуктивність праці. У птахокомбінаті "Бершадський" вона перевищувала за дев’ять місяців в середньому 1,5 тисячі гривень, у
М’якоході становила 1452, ЗАТ "Зернопродукт МХП" – 1322, ФГ "Новосулківське", ТОВ "Нива", ПП "Відродження" – 1239-1100 гривень.
Найголовніше у даній ситуації те, що, порівнюючи, співставляючи показники в аграрному секторі, трудівники полів і ферм самі роблять висновки, що у сільському господарстві є всі можливості до нарощування обсягів виробництва продукції, забезпечення її прибутковості, покращання соціально-економічної ситуації на селі.
Тож із професійним святом вас, сільські трудівники, ветерани сільськогосподарського виробництва, люди праці.
Миру всім, здоров'я і злагоди.
Нехай переміни на краще стануться якнайшвидше.
Людмила ГЛАДИБОРОДА, заступник начальника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, депутат районної ради.