– Колеги з інших районів виявили неабиякий інтерес не лише до піднятої проблеми, – розповідає начальник відділу освіти райдержадміністрації Л.Т. Почвірна, – а й до наших шкіл, освіти Бершадщини в цілому, тому прибули групами – директори, їх заступники, інспектори, методисти. Вони цікавилися всім: матеріально-технічною базою шкіл та їх обладнанням, організацією навчально-виховного процесу, позашкільною роботою. Гості були вражені побаченим, охоче переймали досвід.
Освітянам Бершадщини є що показати. В третій міській школі Людмила Тимофіївна представила візитку району – учнівський колектив „Бершадська школяда”, презентувала освітню галузь району. У віршованій формі діти розповідали про те, чим жила освіта протягом року, демонстрували досягнення, на сцену виходили кращі колективи. До речі, усі виступи на семінарі супроводжувалися демонстрацією діаграм, різних даних на екрані.
Як впроваджують інноваційні технології формування навичок здорового способу життя в процесі навчально-виховної роботи сільської школи – ділилася досвідом директор Сумівської ЗОШ
І-ІІІ ступенів Г.М. Гуз. Розроблений тут тематично-цільовий проект „Подих природи” забезпечує наступність виховання дітей від дошкільника до випускника, формуючи культуру здоров’я та здійснюючи оздоровлення навколишнього середовища. Сумівське шкільне лісництво та природничий клуб „Паросток” відомі далеко за межами району. А ще в школі діє фітобар, практикується використання аромотерапії, мішечків із сіллю, проводяться заняття з дітьми у спецмедгрупах, організовуються динамічні паузи, ходіння босоніж по доріжках з каштанів та жолудів. До речі, кожному із присутніх було роздано фітомішечки з травами, лікарськими рослинами.
Не менш цікавою була розповідь заступника директора з виховної роботи Джулинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Л.А.Заміхори про впровадження здорового способу життя, формування культури здоров’я, проведення превентивних заходів щодо профілактики негативних проявів у молодіжному середовищі. Педагогічний колектив Джулинської школи творчо працює над впровадженням інформаційно-просвітницького проекту „Життя людини – найвища цінність”, презентація якого відбулася на міжнародній конференції переможців соціального проекту „Молодь обирає дію” у м. Києві. Чимало добрих справ в активі команди реальної дії „Джуя”, дискусійного клубу „Не проходь мимо”, міні-проекту „Школа проти СНІДу” під егідою Дитячого фонду ООН, спортклубу „Богатир”, бібліотеки. Їх девіз: „Як жити сьогодні, щоб мати шанс побачити завтра”.
Про напрацювання, досягнення, творчі здобутки Устянської, Чернятської, Хмарівської та інших шкіл району по вихованню культури здоров’я через освіту розповідали Л.Т. Почвірна та спеціаліст відділу освіти Н.П. Корнійчук. У кожному освітянському закладі, наголошували вони, є цікаві, оригінальні розробки.
Комплексна програма „Здоров’я” тривалий час діє і в Бершадській ЗОШ І-ІІІ ступенів №3, яку представив директор В.В. Оніщенко. Тут створено шкільний центр здоров’я, до складу якого входять медична служба, яка розробляє „Карту здоров’я школяра”, проводить тестування учнів і навчає їх прийомам психічної саморегуляції, лікувально-профілактичний комплекс (медпункт, лікувально-профілактичний центр, стоматологічний кабінет, фіто-кабінет-інгаляторій, зали ЛФК, кабінет лікувально-профілактичного масажу) та школа санітарно-гігієнічної освіти. Діяльність останньої спрямована на те, щоб закласти міцний фундамент високої санітарної культури дітей та підлітків, озброїти їх знаннями з гігієни та навичками, які необхідні упродовж усього життя.
Учасники семінару оглянули шкільну поліклініку, спортивні тренажерні зали, тир, спортивний та ігровий майданчики. Учитель фізвиховання Н.В. Сировець, яка не так давно брала участь у засіданні колегії Міністерства освіти і науки України, ознайомила колег з міні-проектом „Здоров’я та фізична культура”, а завідуюча шкільною поліклінікою Н.В. Божок відповіла на численні запитання.
Практична частина семінару проходила у Війтівській ЗОШ І-ІІІ ступенів, яку презентували заступник директора з виховної роботи Н.Д. Рудь та учні. Директор В.М. Джужук мову вів про розвиток духовного, інтелектуального та фізичного потенціалу учнівської молоді. В школі активно працюють творчі студії. Так, результатом краєзнавчо-пошукової роботи є створення музею історії села, члени гуртка „Юний художник” – учасники та переможці районних, обласних і всеукраїнських конкурсів дитячого малюнка, вироби гуртківців „Умілі руки”, „Попелюшка” були представлені в Українському Домі в рамках виставки одного села, а учасники танцювального ансамблю „Надія” представляли Бершадщину на творчому звіті в області. Між іншим, Війтівська школа вже три роки працює за програмою „Сприяння просвітницькій роботі „рівний рівному” серед молоді України щодо здорового способу життя”.
На завершення психологи першої міської і Війтівської шкіл О.М. Єсаульцева і Г.П. Бесідовська та методисти райметодкабінету Н.Г. Балабай і Л.А. Гончарук провели тренінги „Спілкуємося та діємо” і „Твоє життя – твій вибір”.
Підсумки семінару підбила начальник відділу позашкільної освіти, виховання та шкіл-інтернатів управління освіти та науки обласної державної адміністрації Т.І. Лисогурська. В його роботі брали участь також головний спеціаліст цього відділу Л.М. Юхнович та завідуюча кабінетом обласного інституту післядипломної освіти В.І. Ковальчук.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.