У доповіді голови райкому профспілки працівників АПК Я.О. Черватюка прозвучало, що із 49 підприємств АПК на належному рівні поставлена ця робота лише у ВАТ "Птахокомбінат "Бершадський", "Бершадський комбінат хлібопродуктів", ЗАТ "Бершадський пивокомбінат", "Бершадьмолоко", Красносільському цукровому заводі, ТОВ "Агрофірма "
Джулинка", "Устянське", "Флора", "Удич". У більшості ж підприємств АПК або не знають про вимоги Закону "Про охорону праці", або ж ігнорують їх. У минулому зразкові ферми, гаражі, майстерні руйнуються. В більшості сільгоспформувань виявлено грубі порушення на робочих місцях. От і нічому дивуватися, що торік на підприємствах АПК сталося 25 нещасних випадків, в тому числі 2 смертельних. За 7 місяців цього року травмовано 7 чоловік. Причому, не всі випадки об'єктивно розслідуються, виявляються істинні їх причини.
На низькому рівні електробезпека, знання з охорони праці спеціалістів, особливо посадових осіб. Через це роботодавці не забезпечують гарантій на охорону праці.
Незадовільною є робота по охопленню медоглядами у СФГ "Новосулківське", у
Серебрії та ще деяких господарствах. Іноді взагалі складається враження, що здоров'я працюючих нібито тепер нікого не цікавить. Роками не вирішується навіть таке питання, як централізоване прання спецодягу.
У жодному з господарств не обладнано кімнат з охорони праці. З великими потугами завершується атестація робочих місць.
Вражаючі дані навів у своєму виступі заступник головного санітарного лікаря району А.В. Вельган. Із оглянутих 2112 чоловік працюючих вперше виявлено хворих 277. Ще 547 знаходилися на диспансерному обліку. Отже, всього хворих – 824, що становить 39 відсотків від оглянутих. Чимало потребують лікування, оздоровлення, але через відсутність коштів це не робиться. Висновок цього фахівця: вже через кілька років не буде кому працювати. У
Тернівці ця проблема відчувається вже тепер.
Хоч у цьому році має місце тенденція до зменшення кількості нещасних випадків, експерт міжрайонного відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань М.А. Другак загострив увагу на тому, що у ході проведення страховим експертом з охорони праці 35 перевірок підприємств АПК торік було виявлено 690 порушень. 387 – за 6 місяців цього року. Однією із причин серед численних прикладів, є, на жаль, вживання алкоголю під час виконання трудових обов'язків. Це, зокрема, стало причиною загибелі у цьому році їздового в
Сумівці.
Понад 90 відсотків нещасних випадків у АПК сталися у сільськогосподарському виробництві. Деяке зниження рівня травматизму є наслідком профілактичних заходів, що здійснюються органами нагляду за охороною праці та ВВД ФССНВ. Отже, можемо, якщо хочемо.
Про стан охорони праці у агрофірмі "
Джулинка" розповів голова профспілкової організації господарства П.І. Осельня. При цьому ним було зроблено наголос, що успіх у цій справі залежить від стилю керівництва у даному господарстві.
Про те, що держава нібито взагалі залишила сільськогосподарське виробництво на виживання, вів мову начальник інспекції держтехнагляду у нашому районі В.Г. Чорнобай. А головний спеціаліст з охорони праці управління соціального захисту населення райдержадміністрації А.М. Похила акцент зробив на тому, що збереження здоров'я громадян повинно залишатися основним фактором діяльності. Тим більше, ще попередження до 60 відсотків нещасних випадків не потребують ніяких на те витрат.
На питаннях охорони праці ще ніхто нічого не зекономив. Надто дорого обходиться нам іноді власна безпека. Про це нагадав інженер з охорони праці Красносільського цукрового заводу Г.Д. Череушенко. Але як на місцях можна дотримуватися відповідних законів, зауважив він, коли вони часто недостатньо розтиражовані і не завжди в пору доходять до виконавців.
Словом, на пленумі порушувалися досить актуальні питання, наводилися численні приклади бездіяльності у таких важливих питаннях. І дуже шкода, що не в кожному з господарств зважили на необхідне відрядити на нього свого працівника.
Павло КУШПЕЛА.