Як правило, винуватцями таких надзвичайних подій стають пілоти, що несанкціоновано проводять сезонні авіаційно-хімічні роботи у сільськогосподарських угіддях на несертифікованій техніці. Лише у травні-липні нинішнього року стосовно трьох таких порушників складено протоколи про адмінправопорушення та стягнено штрафи.
Зрозуміло, що за допомогою авіації обробка земель на великих площах проводиться швидше та якісніше, ніж, коли це робиться сільгосптехнікою. За існуючими правилами керівники аграрних господарств зобов'язані мати справу лише з професійними пілотами, ретельно перевіривши попередньо наявність дозвільної документації. Втім, деякі керівники, намагаючись економити на будь-чому, наймають для цієї роботи любителів, як правило, спортсменів – власників мотодельтапланів чи так званих "Шмелаків" (списаних літаків чеського виробництва, які не мають допуску до авіахімічних робіт в Україні). Дарма, що послуги таких аматорів обходяться вдвічі дешевше. Зважаючи на відсутність кваліфікації, про якість їх робіт говорити не доводиться, а наслідки, до яких призводять польоти .недосвідчених та недбалих "літунів", нерідко коштують в кінцевому результаті набагато дорожче.
До прикладу, у липні нинішнього року в одній з агрофірм Вінницької області авіахімічну обробку земель отрутохімікатами здійснював гелікоптер КА-26, котрим .керував пілот-любитель. Політ був нелегальним, тобто незареєстрованим у Службі обслуговування повітряного руху (а ця процедура є обов'язковою), тому одразу по закінченні робіт пілот спробував втекти до Одеської області, звідки прибув, однак йому це не судилося. Вертоліт заплутався у лініях електропередач і загорівся. Пілот, котрому не виповнилося ще й сорока років, – загинув. Випадок непоодинокий, і, на жаль, не є винятком. Щодо збитків різних господарств, котрі потерпають від невмілої руки горе-любителів, вони, зазвичай, складають десятки і сотні тисяч гривень, Погорілі людські городи, отруєні пасіки та приречені на вимирання гектари лісових масивів у різних куточках області – тому підтвердження. Лише цього року значних збитків зазнали вже жителі Тиврівського, Липовецького, Ямпільського, Хмільницького, Немирівського та Літинського районів.
Надворі вересень. На черзі – обробка полів. А на порядку денному деяких керівників господарств – дилема: чи вдатись до чергової авантюри, за наслідки від якої доведеться відповідати перед власною совістю і законом, чи все ж таки проявити здоровий глузд.
Прес-група Управління Служби безпеки України
у Вінницькій області.