На низькому рівні вирішується питання поліпшення стану протипожежної безпеки в сільськогосподарських підприємствах району. Зернозбиральна техніка не підготовлена до виходу в поле, вона, як правило, експлуатується тривалий час, про забезпечення її протипожежними пристроями та обладнанням ніхто не подбав. Майстерні не забезпечені первинними засобами пожежогасіння, аварійними буксирами, в електрощитах використовуються нестандартні плавкі вставки, силова та освітлювальна електромережа не випробувана на опір ізоляції.
Не проведена необхідна робота з підготовки зерноскладів до прийому зерна. Об’єкти для зберігання зерна не обладнані пожежною сигналізацією, дерев’яні конструкції не оброблені вогнезахисними розчинами, не проведено ремонт електромережі. У переважній більшості господарств відсутні первинні засоби пожежогасіння. Із суттєвими недоліками експлуатуються склади паливно-мастильних матеріалів, ці пожежонебезпечні об’єкти не відповідають вимогам пожежної безпеки: не обладнані пристроями для захисту від блискавки, первинні засоби пожежогасіння на них відсутні, ємності з пальним не заземлені.
Для забезпечення збереження врожаю від пожеж повинна бути цілодобова охорона полів. Тимчасові дороги і стежки, які проходять через хлібні поля, повинні бути перекриті. Хлібні поля в місцях їх прилягання до лісових масивів, автомобільних та залізничних доріг повинні бути обкошені та оборані смугою не менше чотирьох метрів, хлібні масиви перед косовицею повинні бути розбиті на ділянки площею не більше 50 гектарів. Між ділянками робляться прокоси шириною 8 метрів, посередині прокосів зорюється смуга шириною не менше 4 метрів, їздити полями дозволяється тільки транспортом, забезпеченим необхідними засобами протипожежного захисту.
Біля хлібних масивів повинні бути виставлені знаки або таблички з написами про заборону паління і застосування відкритого вогню.
Нагадуємо керівникам господарств: згідно із Кодексом Цивільного Захисту питання забезпечення протипожежного захисту покладені персонально на вас. А тому потрібно зробити належні висновки і за час, що залишився, усунути недоліки в питаннях підготовки до охорони нового врожаю від пожеж. Пам’ятайте, пожежі легше запобігти.
Богдан РУДИК, головний фахівець Бершадського районного сектору Головного управління ДСНС України у Вінницькій області, капітан служби цивільного захисту.