Перевірками прокуратурою району із залученням фахівців держінспекції праці встановлено суттєві порушення вимог законодавства про працю з боку керівників багатьох підприємств. За результатами їх внесено 8 подань і приписів, задоволено 9 протестів, до адміністративної відповідальності притягнуто 8 посадових осіб, погашено боргу з виплати заробітної плати на суму понад 300 тис. грн. Крім цього, з початку року прокуратурою за результатами наглядових перевірок порушено 2 кримінальні справи за ознаками злочину, передбаченого ст.175 КК України (невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат), які направлені до районного суду для розгляду по суті та призначення справедливого покарання за вчинені особами злочини.
Мета цього виступу – роз'яснення чинного законодавства про порядок виплати зарплати та недопущення порушень. Наприклад, не всі знають, що відповідно до ч.1 ст.115 Кодексу законів про працю України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів. Відповідно до ст. 116 цього Кодексу при звільнені працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення ним вимоги про розрахунок. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільнені, власник або уповноважений ним орган у всякому випадку повинен в зазначений у цій статті термін виплатити не оспорювану ним суму. Ст. 117 Кодексу законів про працю України встановлено: в разі невиплати з вини власника належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у ст. 116 названого Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Згідно зі ст. 34 Закону України "Про оплату праці" компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
За невиконання вказаних норм закону про оплату праці, тобто за безпідставну невиплату зарплати громадянам більш, ніж за один місяць, ст. 175 КК України передбачено кримінальну відповідальність. Санкція даної статті передбачає покарання у вигляді штрафу, як мінімум від 1700 грн. до 5100 грн., як максимум позбавлення волі строком до 2 років. Якщо ж така невиплата заробітної плати сталась внаслідок нецільового використання коштів, то дане діяння карається штрафом в більшому розмірі, або обмеженням волі до 5 років, або ж позбавленням волі на строк до 3 років.
Олександр РУДЬ,
помічник прокурора.