Прийомна сім'я – це сім'я, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, від одного до чотирьох дітей для виховання і спільного проживання.
Батьки-вихователі є особами, які заміняють батьків, і захищають права та інтереси своїх вихованців в установах та організаціях, в органах державної влади, в т.ч. судових, як опікуни та піклувальники, без спеціальних на те повноважень, несуть персональну відповідальність за життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток дітей.
Однією з визначальних умов створення ДБСТ є надання родині відповідної житлової площі. Тобто після ухвалення рішення про створення ДБСТ батькам-вихователям позачергово надається індивідуальний житловий будинок або багатокімнатна квартира відповідно до норм, встановлених законодавством. Надане у користування житлове приміщення повинне бути обладнане необхідними меблями, побутовою технікою та іншими предметами тривалого вжитку, перелік яких визначається органом, який прийняв рішення про створення ДБСТ. При створенні прийомної сім'ї пільги на поліпшення житлових умов не передбачені.
Батькам-вихователям ДБСТ виплачується грошове утримання, порядок визначення розміру якого встановлюється Міністерством освіти і науки України. Щороку батькам-вихователям надається матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі місячного утримання. Період, протягом якого особи вважалися батьками-вихователями у ДБСТ, зараховується до їх загального трудового стажу. Прийомні батьки здійснюють свої повноваження безоплатно.
Особливістю діяльності дитячого будинку сімейного типу та прийомної сім"ї є державне фінансування такої родини на утримання прийомних дітей та вихованців. Щомісяця виділяються кошти на харчування прийомних дітей, придбання для них одягу, взуття, лікарських засобів, предметів особистої гігієни, іграшок, книжок тощо. Величина виплат визначається із розміру матеріального утримання вихованців інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затвердженого Міністерством освіти і науки України.
За прийомними дітьми та вихованцями ДБСТ зберігаються пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У випадку, якщо за дитиною закріплено майно та житло, воно зберігається до досягнення нею повноліття, відповідальність за його збереження покладається на органи опіки та піклування за місцем знаходження майна. За вихованцями зберігаються раніше призначені аліменти, пенсії, інші виплати, які перераховуються на їх особисті рахунки, відкриті в установах банку.
Прийомні діти та вихованці ДБСТ виховуються у родині до досягнення ними 18 років, а у випадку продовження навчання у ВНЗ І- ІV рівня акредитації – до його закінчення.
Дитячим будинкам сімейного типу може надаватися юридичними та фізичними особами благодійна допомога.
Валентина ЛЕЛЮК,
спеціаліст І категорії
Бершадського
РЦ СССДМ.