Діти з неблагополучних сімей проживають в умовах, що загрожують їхньому здоров'ю та життю. Така реальна загроза виникає тоді, коли дитина в холодну пору року бродить вулицями роздягнена, взута не за погодою, ночує в під'їзді, підвалі. Вона може не лише захворіти, а й стати інвалідом. Така небезпека є і тоді, коли дитину залишають без їжі, одягу, необхідної допомоги або вона не може відвідувати школу, нормально навчатись і відпочивати внаслідок несприятливих умов, що склались в сім'ї з вини батьків або осіб, що їх замінюють.
Саме з причини аморальної поведінки батьків, зловживання алкоголем, порушення права дитини на освіту рішенням районного суду в 2005 р. позбавлено батьківських прав 5 батьків в інтересах 7 дітей. До речі, 36 дітей району, позбавлених батьківського піклування, і які перебувають в інтернатах області, відібрані у батьків за рішеннями суду по позовах служби у справах неповнолітніх та виконавчих комітетів Баланівської, Флоринської, Поташнянської, Серебрійської, Яланецької сільських рад та центральної районної лікарні.
Дієвою формою роботи служби по виявленню дітей, які потребують соціального захисту, попередження правопорушень неповнолітніми є профілактичні рейди. Спільно з відділенням кримінальної міліції з початку року їх проведено 14, а саме: "Діти вулиці", "Здоровий побут", "Неблагополучна сім'я" тощо. Під час їх проведення виявлено 22 проблемних неповнолітніх, з них 5 – з інших районів та областей. За результатами рейдів 4 неповнолітніх, які не навчались і не працювали, за направленням служби працевлаштовано, 7 дітей, які залишились без батьківського піклування, схильних до правопорушень, бродяжництва, направлено до притулку "Добро" м. Вінниці з подальшим влаштуванням в школу-інтернат. Безпосередньо в школу-інтернат направлено 2 дітей і 1 – в дитячий будинок. Відносно 18 батьків ініційовано питання про притягнення до адміністративної відповідальності.
У 87 неблагополучних сім'ях проживають і перебувають в особливо складних морально-психологічних умовах 199 дітей району. Майже щоденно ці неповнолітні наражаються на небезпеку. В таких сім'ях вони потребують захисту від зла, експлуатації й насильства.
З боку служби запроваджено соціальний супровід кожної неблагополучної сім'ї: щорічно обстежуються умови проживання, здійснюється контроль за дотриманням прав членів сім'ї, проводяться бесіди, роз'яснення по належному виконанню батьківських обов'язків, надається різного виду допомога.
Значне місце у роботі з неблагополучними сім'ями належить співпраці із спеціалізованою службою соціальної підтримки сім'ї "Родинний дім" Бершадського районного центру соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді. На 2005 р. нами та кримінальною міліцією у справах неповнолітніх узгоджено план спільних дій з неблагополучними сім'ями.
Проте серйозною загрозою для повноцінного формування особистості дитини стає насильство в сім'ї. В поле діяльності служби попадають сім'ї, де були усиновлені діти і порушена таємниця усиновлення. Торік двоє підлітків з
Бершаді звернулися з проханням відібрати їх у батьків й повернути до Деражнянської школи-інтернату Хмельницької області. Питання вирішено судом позитивно, в даний час схожа проблема вирішується в одній сім'ї з
Флорино.
Чіткого контролю потребує цільове використання соціальних виплат, пенсій в інтересах дітей. У більшості неблагополучних сімей ця допомога використовується для придбання спиртного та на власні потреби батьків. Відповідно до ст. 37, 39 ЦК суд може визнати часткову недієздатність особи, яка внаслідок зловживання алкоголем ставить у скрутне матеріальне положення членів своєї сім'ї. При цьому над нею призначається піклувальник, який розпоряджається коштами, а орган опіки й піклування здійснює контроль. З кінця минулого року служба спільно з виконавчим комітетом Війтівської сільської ради готували таку позовну заяву відносно гр. К. і в березні суд її задовольнив. Тим самим дитині збережено маму, і взагалі, покращились стосунки в сім'ї. Цей досвід обов'язково стане предметом розгляду на семінарі уповноважених служби, тим більше, що розміри державних допомог збільшились, а проблем у дітей не меншає.
Постійно на контролі служби знаходиться питання дотримання законодавства про захист житлових і майнових прав неповнолітніх. Торік розглянуто 21 справу про надання громадянам дозволу на продаж житла або майна дітей чи прийняття в дарунок на користь останніх. У двох випадках попереджено незаконний продаж майна. Проте велика проблема є в забезпеченні житлом дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. З 41 дитини-сироти житлом забезпечені 9, а в чотирьох є житло, успадковане від батьків, але не переоформлене. З 84 неповнолітніх, позбавлених батьківського піклування, житло є тільки у двох.
З метою попередження безпричинних пропусків навчання дітьми з неблагополучних сімей щороку з 15 серпня по 15 жовтня в районі проводиться Всеукраїнський рейд "Урок". В 2005 р. в результаті цієї акції спільно з виконкомами сільських рад надано матеріальну, фінансову, гуманітарну допомогу 121 дитині на загальну суму 2475 грн.
Словом, підхід до вирішення проблем дитинства у нас серйозний, не формальний. Незважаючи на недостатність коштів, ми ведемо копітку цілеспрямовану роботу з подолання дитячої бездоглядності.
Олена Зарецька,
начальник
служби у справах неповнолітніх РДА.