Основними заходами з енергозбереження є: переведення котелень на місцеві види палива; ремонт та утеплення приміщень, заміна вікон, дверей на енергозберігаючі; економія традиційних видів ПЕР (ремонт та заміна застарілих котлів, трубопроводів, запірної арматури, автоматики, систем опалення, насосного обладнання, промивка котлів та опалювальних систем, утеплення тепломереж, встановлення в котельнях хімводоочистки та інше); впровадження енергозберігаючого освітлення.
Детальніше зупинюсь на енергоефективності опалення в бюджетних закладах району. З 41 навчального закладу – 7 котелень шкіл для опалення використовують природний газ (Джулинська, Красносільська, М’якохідська, Теофилівська, Хмарівська, Чернятська, Шляхівська), 2 – на електроенергії (Бершадська ЗОШ №1 та Вовчоцька), Бершадська ЗОШ №3 – централізоване теплопостачання, решта 31 заклад використовує тверде паливо (вугілля, дрова), з них 3 школи опалюються грубками (Бершадська ЗОШ №2, Луговацька та Михайлівська).
За 2011 рік на вугілля та дрова відділом освіти витрачено 2,6 млн. грн., на оплату газу – 1,1 млн. грн., за електроенергію лише на опалення – 674 тис. грн. і за теплопостачання – 488 тис. грн. (тобто, близько 5 млн. грн.).
Зробивши розрахунок вартості опалення за 2011 рік одного м2 площі, виявилось, що середня вартість по освіті за 1 м2 становить 46,69 грн. Найдорожче обходиться опалення в Теофилівській школі, де навчається 58 учнів, оплата за газ склала 103 тис. грн., 1 кв. м коштує 172,66 коп., що в 3,7 раза більше середньорайонного показника або 1780 грн.
на одного учня. 82,33 грн. за 1 кв. м – по Хмарівській школі, де навчається 67 учнів, 69,24 грн. – по Шляхівській ЗОШ.
З 7 шкіл, що опалюються газом, найефективніша – Джулинська ЗОШ, де вартість 1 кв. м становить 48 грн., тоді як в ряді шкіл, які використовують тверде паливо, дорожче обходиться одиниця площі.
Наприклад: по Шумилівській школі – 78,28 грн., по проф - техшколі – 74,30 грн., по Голдашівській – 63,81 грн. По названих школах необхідно проаналізувати ефективність твердопаливних котлів.
Вартість електроопалення 1 кв. м Бершадської ЗОШ №1 становить 78,78 грн., тоді як централізованого теплопостачання Бершадської ЗОШ №3 – 46,46 грн.
Аналіз зроблено, виходячи з ефективного витрачання бюджетних коштів на опалення.
Разом з тим, має бути забезпечений і відповідний температурний режим в приміщеннях.
По охороні здоров’я району: п’ять закладів використовують природний газ (в Шляховій, М’якоході, Красносілці, Тирлівці, Хмарівці), 6 мають електроопалення (Флоринська амбулаторія, Бирлівський, Кошаринецький, Лісничанський, Серединський, В. Киріївський ФАПи). Війтівська, Чернятська амбулаторії та Вовчоцький ФАП використовують і тверде паливо, і електроенергію, Дяківський та М.Киріївський ФАПи обігріваються камінами, решта закладів опалюються вугіллям і дровами.
В 2011 році на придбання твердого палива для опалення медичних закладів (без ЦРЛ) використано 226 тис. грн. бюджетних коштів, на оплату за газ – 127 тис. грн., за електроенергію на опалення – 48 тис. грн. та 100 тис. грн. за централізоване теплопостачання.
Найбільші витрати на опалення 1 кв. м площі по Флоринській амбулаторії – 101 грн., де електроопалення, по Чернятській (тв. паливо і електр.) – 77 грн., по М’якохідській (газ) – 55 грн., по Хмарівському ФАПу (газ) – 58 грн., Серединському (електрооп.) – 47 грн., Кидрасівському (тв. паливо) – 60 грн., по Голдашівському (тв. паливо) – 44 грн.
В ЦРЛ опалювальна площа складає 14,8 тис. м2, на опалення яких за минулий рік використано 1,8 млн. грн. Витрати на опалення 1 квадратного метра становлять 123,51 грн.
Якщо проаналізувати витрати на опалення по дошкільних навчальних закладах, то можна зробити висновок, що найбільш затратними є дитсадки, які на газі та електроопаленні. Лідером по витратах є Бершадський д/с №3 «Малятко». За минулий рік тут за централізоване теплопостачання оплачено 520 тис. грн. при площі 2,7 тис. кв. м.
Тобто, в розрахунку за одиницю площі – 191 грн., а в розрахунку на 1 дитину – 2221 грн.
В Тирлівському ДНЗ, який відвідує 19 дітей, за газ проплачено 28,7 тис. грн., в розрахунку на 1 дитину припадає 1,5 тис. грн.
Далі в списку – дитсадки на електроопаленні: Кидрасівський, Маньківський, Війтівський.
На рівні області затверджена Програма енергозбереження на 2010-2015 роки, одним із заходів якої є переведення до кінця 2013 року всіх бюджетних закладів, які використовують природний газ, на альтернативні види палива.
На сьогодні у нас 20 бюджетних закладів використовують природний газ.
З початку нинішнього року Головне управління житловокомунального господарства ОДА відслідковує помісячно економію споживання енергоресурсів бюджетними установами, в першу чергу природного газу.
Заходи з енергозбереження та енергоефективності потребують значних коштів, яких у бюджеті немає. Потрібно вишукувати всі можливі шляхи фінансування: отримання субвенцій з Державного бюджету при наявності ПКД, участь у конкурсах різних рівнів, отримання різноманітних грантів, залучення інших інвестиційних коштів.
В попередні роки 5 сільських рад брали участь у реалізації проектів ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», з них – 4 по напрямку енергозбереження.
В Бирлівському дитсадку та Сумівській амбулаторії замінено вікна, реконструйовано опалювальну систему і встановлено високопродуктивні котли на твердому паливі. В Михайлівській амбулаторії також замінено вікна, модернізовано систему опалення, і за участю КП «Райкомунліс» встановлено ефективний котел на твердому паливі.
По названих закладах забезпечені комфортні умови і невеликі витрати на опалення в розрахунку на одиницю площі. Наприклад, по Михайлівській амбулаторії загальної практики – сімейної медицини – 19 грн. за кв. м за 2011 рік.
По М’якохідській сільській раді за рахунок вже названого гранту встановлено вуличне освітлення з енергоощадними лампами.
В другому етапі проекту ПРООН беруть участь по впровадженню енергозберігаючих заходів Устянська, Війтівська та М’якохідська територіальні громади, які планують в дитсадках замінити вікна, двері на енергоощадні, модернізувати системи опалення. Красносільська сільська рада встановлюватиме вуличне освітлення з використанням енергоощадних ламп.
В минулому році Війтівська сільська рада перемогла в обласному конкурсі, кошти якого використані також на встановлення та модернізацію вуличного освітлення за енергоощадними технологіями.
Увесь мій аналіз та розрахунки спрямовані на те, щоб звернути увагу всіх керівників бюджетних установ на необхідність здійснення постійного аналізу споживання всіх видів енергоресурсів, забезпечення їх раціонального використання та реалізації додаткових заходів з енерго - збереження та енергоефективності.
Ніна ГРИЦИК, заступник голови райдержадміністрації