Жертвою останнього може стати будь-яка дитина незалежно від статі, віку, культурної або соціальної приналежності. Хлопчики частіше, ніж дівчатка, страждають від зґвалтувань у більш ранньому віці. У 75% випадках ґвалтівники – знайомі дітей. У 45% – це родич, 30% – далекий родич (товариш брата, коханець матері). Після пережитого дівчата наражаються на психічні розлади та переоцінку сенсу життя. Нерідко скривджені починають займатися проституцією, у хлопчиків може порушуватися статева орієнтація. І ті й інші згодом відчувають труднощі у створенні власної родини, вони не можуть дати своїм дітям достатньо тепла й уваги, оскільки не вирішені їхні власні емоційні проблеми.
Фахівці радять, що саме з раннього віку необхідно виховувати у дітей сексуальну культуру, розповідати про відносини між хлопчиками та дівчатками, які частини тіла є інтимними і що їх не повинен торкатись будь-хто. Найкращим методом попередження насильства є відверте спілкування з дітьми в дружній та спокійній атмосфері й характеризуватися прямотою, рішучістю та щирістю.
Якщо ви здогадались, що дитина стала жертвою сексуального розбещення чи насилля, необхідно не дати їй відчути, що вона зробила щось погане. Не допитуйте, а спокійно запитайте: що трапилося, коли і з ким, при яких обставинах. Дійте обережно, аби не залякати дитину. Переконайте її, що ви все владнаєте і зв’яжіться з професіоналами, які в змозі вам допомогти (психолог, лікар, соцпрацівник, представник служби у справах дітей або співробітник поліції).
Діти найчастіше жертвами фізичного насильства стають з боку батьків. У 2016 році на облік служби у справах дітей РДА було поставлено двох підлітків, які опинились у складних життєвих обставинах з цієї причини. Нещодавно стався ще один прикрий випадок: через жорстоку поведінку батька дитину було госпіталізовано до одного з відділень Бершадської ОЛІЛ.
Прикро, але такі випадки непоодинокі. Більшість із них замовчується. Діти бояться зізнатися кому-небудь, що потерпають від насильства і змушені переживати знущання знову та знову.
У дітей, які пережили будьякий вид насильства, порушені зв’язки з дорослими, немає відповідних навичок спілкування з однолітками, вони не мають достатнього рівня знань і ерудиції, щоб завоювати авторитет у школі тощо.
За даними уповноваженого підрозділу Головного управління національної поліції у Вінницькій області, неповнолітніми Бершадського району за 9 місяців 2016 року скоєно 27 адмінправопорушень. Вирішення своїх проблем діти– жертви насильства – часто знаходять у кримінальному, асоціальному середовищі, що призводить формування пристрасті до алкоголю, наркотиків. Також скривджені починають займатись крадіжками і здійснювати інші проти - правні дії.
Бережімо наше майбутнє – дітей!
Олена ГРОНСЬКА, начальник служби у справах дітей РДА.
Світлана КОЛЬЦОВА, райпедіатр КУ «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги».