1. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України.
2. Військовий обов’язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі– Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
3. Військовий обов’язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов’язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
9. Щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники – особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники – особи, приписані до призовних дільниць; військово - службовці – особи, які проходять військову службу; військовозобов’язані – особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
10. Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані: – прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних; – проходити медичний огляд та лікування в лікувальнопрофілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; – проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі; – виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Резервісти зобов’язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Із Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» Стаття 210. Порушення військовозобов’язаними чи призовниками законодавства про військовий обов’язок і військову службу.
Стаття 210.1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Стаття 211. Умисне зіпсуття обліково-військових документів чи втрата їх з необережності.
Стаття 211.1. Неявка на виклик у військовий комісаріат.
Стаття 211.2. Неподання у військові комісаріати списків юнаків, які підлягають приписці до призовних дільниць.
Стаття 211.3. Прийняття на роботу військовозобов’язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку.
Стаття 211.4. Незабезпечення сповіщення військовозобов’язаних і призовників про їх виклик у військові комісаріати, перешкода їх своєчасній явці на збірні пункти чи призовні дільниці.
Стаття 211.5. Несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку військовозобов’язаних і призовників, несповіщення їх про виклик у військові комісаріати.
Стаття 211.6. Неподання відомостей про військово - зобов’я заних і призовників про своєчасну явку на збірні пункти чи призовні дільниці.
Підготував Юрій ГУЦОЛ, в.о. військового комісара Бершадського РВК, майор.