Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних прав або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
За загальним правилом, звернутися до суду з позовом можна протягом трьох років із наступного дня, коли дізналися або могли дізнатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Для того, щоб передати спір на розгляд суду, слід вчинити такі дії:
- З’ясувати суд, до якого необхідно подавати позов, відповідно до правил підсудності.
- Визначити ціну позову, якщо у позові заявляються майнові вимоги (ціна позову – це виражена в грошових одиницях вартість майна або сума грошей, стосовно яких позивач пред’являє вимоги до відповідача).
- Оплатити судовий збір.
- Оформити позовну заяву відповідно до встановлених вимог, додати всі необхідні документи.
У позовній заяві повинні міститися такі відомості: найменування суду, до якого подається заява, наприклад: «Бершадський районний суд Вінницької області»; прізвище, ім’я, по батькові позивача, а також ім’я представника позивача, якщо позовна заява подається представником; місце проживання або місцезнаходження позивача, поштовий індекс, номер телефону; місце проживання або місцезнаходження представника позивача, поштовий індекс, номер телефону, якщо позовна заява подається представником; ім’я (найменування) відповідача; місце проживання або місцезнаходження відповідача, поштовий індекс, номер телефону, якщо такий відомий; ціна позову щодо вимог майнового характеру; назва документа – «Позовна заява»; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, тобто опис ситуації, що призвів до подання позову; зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, якою позивач обґрунтовує свої вимоги, зокрема копії документів тощо; зміст позовних вимог, тобто те, про що просять суд вчинити щодо спору, відповідача тощо; перелік документів, що додаються до заяви; підпис позивача; дата підписання позовної заяви.
Якщо при оформленні позовної заяви не буде враховано якоїсь із зазначених у ній вимог, суд своєю ухвалою, яка надсилається поштою, залишить заяву без руху, вказавши на недоліки, та запропонує усунути їх у встановлений судом строк.
Якщо помилки виправлено своєчасно, тоді вважатиметься, що позовна заява подана тоді, коли вона вперше надійшла до суду чи була відправлена поштою (це може мати важливе значення для того, щоб правильно визначити чи не пропущено строк позовної давності).
Позовну заяву, скаргу, клопотання чи будь-який інший документ можна подати до суду поштою – надіслати документи цінним або рекомендованим листом із описом вкладення. Днем вчинення відповідної дії вважається день здачі документа на пошту (визначається за поштовим штемпелем), а не день надходження листа до суду. Документи можна подати і власноручно – через канцелярію суду, у робочий час працівнику суду, який веде приймання та реєстрацію вхідної кореспонденції. На копії документу, який подається до суду, працівник апарату може поставити штамп із датою одержання та реєстраційним номером або видати відповідну довідку.
Валентина ПРОКОПЕЦЬ, керівник апарату районного суду.