Закон про амністію, який набрав чинності 19 квітня 2014 року, поширюється насамперед на ті категорії засуджених, які скоїли злочини невеликої (позбавлення волі на строк не більше двох років) та середньої тяжкості (позбавлення волі на строк не більше п’яти років) і є найбільш незахищеними та вразливими у соціальному плані, а саме на неповнолітніх, а також жінок та чоловіків, які мають дітей віком до 18 років, дітей-інвалідів та/або повнолітніх сина, дочку, визнаних інвалідами, до інвалідів першої, другої та третьої груп, хворих на туберкульоз, онкологічні захворювання, СНІД, тощо.
Також амністія поширюється на засуджених, які скоїли злочини у сфері господарської діяльності, крадіжки, злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотичних засобів (без мети збуту) або зі зброєю.
Амністія застосовується лише щодо осіб, яких засуджено обвинувальним вироком суду, та не є видом звільнення від кримінальної відповідальності, а лише від покарання. Якщо раніше, до внесення змін до законодавства про амністію, у випадку амністії кримінальна справа закривалась, а особа відтак вважалась несудимою, то згідно із законодавством про амністію, на сьогодні амністія не виключає судимості як правового наслідку, оскільки вироком суду особа визнається винною.
Дія вищевказаного нормативно-правового акту поширюється на осіб, які вчинили злочини до дня набрання ним чинності включно, і не поширюється на осіб, які вчинили триваючі або продовжувані злочини, якщо вони закінчені, припинені або перервані після набрання чинності цим Законом. Особи, засуджені за вчинення злочину, які відповідно до цього Закону підлягають звільненню від відбування (подальшого відбування) покарання, звільняються не пізніше, ніж протягом трьох місяців після опублікування цього Закону.
За наявною в авторів законодавчої ініціативи інформацією, щорічно до місць позбавлення волі за статтями, які підпадають під амністію, потрапляють приблизно 23 тисячі осіб, що становить 50% від загальної кількості осіб, засуджених до позбавлення волі.
Станом на 21.05.2014 року в провадження Бершадського районного суду надійшло 22 подання з кримінально-виконавчої інспекції про застосування до засуджених осіб ЗУ «Про амністію у 2014 році». З них розглянуто 7 справ, 5 з яких задоволено та осіб звільнено від відбування покарання. По трьох кримінальних справах вироком суду осіб засуджено та звільнено від відбування покарання відповідно до ЗУ «Про амністію у 2014 році».
До позитивних наслідків прийняття Закону України «Про амністію у 2014 році» по праву можна віднести те, що він дозволить зменшити чисельність осіб, які на даний час відбувають покарання в місцях позбавлення та обмеження волі і не становлять значної суспільної небезпеки.
Це у свою чергу сприятиме покращенню загальних матеріально-побутових умов тримання засуджених. Цей нормативно-правовий акт дозволить визначеним категоріям засуджених до позбавлення та обмеження волі швидше повернутися до нормального способу життя та стати повноцінними і рівноправними членами суспільства.
Євген ДАНІЛЕНКО, помічник судді Бершадського районного суду.