Більшість злочинів вчинено дітьми, чиї батьки не приділяли належної уваги вихованню своїх дітей та не контролювали їх поведінку. Серед неповнолітніх осіб, які вступили у конфлікт із законом, здебільшого діти із неповних сімей, яких виховують лише матері, та підлітки із складною поведінкою, що раніше вже притягались до кримінальної відповідальності.
Чинний Кримінальний процесуальний кодекс регламентує обрання специфічних запобіжних заходів до неповнолітніх. Так, у 2013 році до жодного підлітка не застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою, хоча із 15 злочинів, вчинених підлітками, 10 відносяться до категорії тяжких.
Поряд з тим, активно застосовувалось обрання відносно підлітків особистого зобов’язання, також двох неповнолітніх передано під нагляд батьків. При цьому жоден із неповнолітніх підозрюваних не ухилився від правосуддя.
Дитяча злочинність специфічна – часто діти йдуть на вчинення злочинів, щоб привернути увагу суспільства, батьків, або просто із цікавості. Якщо дорослий, вчиняючи злочин, переслідує певну мету (здобути майно, приховати вчинення іншого злочину, через помсту, ревнощі тощо), дитина, переступаючи межу закону, часто сприймає це, як гру. Так, наприклад, двоє друзів проникають із цікавості у приміщення автомийки, звідки викрадають всякий дріб’язок – при цьому не усвідомлюючи, що вчиняють тяжкий злочин, а саме – крадіжку, вчинену із проникненням у приміщення; або ж підліток, щоб розважитись, без дозволу власника приникає в автомобіль, заводить його та просто катається по району, не розуміючи, що за це передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на певний строк. Звісно ж, найчастіше підлітки вчиняють крадіжки, пояснюючи, що батьки не виділяють їм «кишенькових грошей» на розваги. Проте трапляються випадки, коли через юнацьку неврівноваженість та прикрий збіг обставин банальна бійка призводить до смерті людини. Із 15 злочинів, вчинених неповнолітніми у 2013 році, 3 – вчинено підлітками, які раніше вже засуджувались за вчинення кримінально караних діянь, проте не зробили для себе належних висновків.
Батьки дітей-правопорушників під час судового процесу у всьому звинувачують складний характер дітей та їх неслухняність, навмисно, мабуть, не згадуючи прогалини у вихованні власних дітей.
Можливо, вони не розуміють – дитяча злочинність трапляється від байдужості дорослих.
Анна СОСОНСЬКА, прокурор прокуратури Бершадського району.