Дублікати цих документів видаються, згідно із ст. 8 Закону України «Про нотаріат», громадянам та юридичним особам, за дорученням яких або щодо яких вчинені нотаріальні дії. В письмовій заяві про видачу дубліката повинні бути вказані: відомості про документ, час його видачі, коли, де і за яких обставин документ втрачений та безпосередньо прохання про видачу замість втраченого документа його дубліката. Нотаріус повинен встановити особу заявника, а також ким він є в угоді, дублікат якої бажає отримати, перевірити справжність підпису громадянина.
На дублікаті документа робиться відмітка про те, що він має силу оригіналу і вчиняється посвідчувальний напис із вказівкою дати посвідчення, засвідчення або видачі справжнього документа нотаріусом, номера документа за реєстром та дати видачі дублікату. Дублікат документа повинен містити повний текст посвідченого або виданого документа, оригінал якого вважається таким, який втратив чинність.
Видача дубліката втраченого документа здійснюється державним нотаріальним архівом. До передачі в архів примірників документів, посвідчених або виданих нотаріусом, дублікат втраченого документа видається нотаріусом, який посвідчив або видав цей документ, за місцем його зберігання.
Державний нотаріальний архів, державна нотаріальна контора видають також дублікати заповітів, посвідчених нотаріально, а також які надійшли на зберігання від посадових осіб, які мають право посвідчувати заповіти (головні лікарі, їхні заступники по медичній частині або чергові лікарі лікарень, лікувальних закладів, санаторіїв, головними лікарями будинків для престарілих та інвалідів та ін.).
Дублікат заповіту може бути виданий вказаним у заповіті спадкоємцям, виконавцеві заповіту після подачі ними свідоцтва про смерть заповідача. У разі смерті спадкоємців, вказаних у заповіті, дублікат може бути виданий їхнім спадкоємцям після подачі ними свідоцтва про смерть заповідача і померлого спадкоємця.
Дублікат, що підлягає реєстрації в Державних органах, повинен бути зареєстрований в цих Державних органах.
У разі втрати правовстановлювального документа на житловий будинок, квартиру тощо, нотаріус видає дублікат вищевказаного документа, який має силу оригіналу, та повинен бути зареєстрований в Бюро технічної інвентаризації. Необхідно розуміти, що після видачі нотаріусом дублікату нотаріально посвідченого документа, документ, який втрачений, навіть у разі його подальшого знаходження, вже не має юридичної сили.
Лариса НОВОКРЕЩЕНОВА, приватний нотаріус Бершадського РНО Вінницької області.