Підстави, що регламентують необхідність отримання дозвільних документів від органів державного пожежного нагляду, передбачені Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Законом України «Про пожежну безпеку», постановою КМУ №150 «Про порядок видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень» та постановою Кабінету Міністрів України №526 «Про заходи щодо упорядкування видачі документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності».
Для отримання документу дозвільного характеру суб’єкту господарської діяльності необхідно: 1. Звернутися до органу державного пожежного нагляду або до суб’єкта господарювання, який одержав ліцензію на проведення такої оцінки (експертизи) із заявою для проведення експертизи протипожежного стану об’єкту.
2. Надати в дозвільний центр «Прозорий офіс» – заяву встановленого зразка; – матеріали оцінки протипожежного стану об’єкту; – завірену копію свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта господарювання; – завірену копію свідоцтва про право власності або копію договору оренди; – витяг з державного реєстра; – договір страхування цивільної відповідальності перед третіми особами стосовно відшкодування наслідків можливої шкоди на період до усунення порушень правил пожежної безпеки (в разі виявлення порушень вимог пожежної безпеки, які не призведуть до виникнення пожежі або перешкод при її гасінні та евакуації людей); – плану заходів щодо усунення виявлених порушень з конкретними термінами виконання.
Дозвіл видається безкоштовно на основі експертизи протипожежного стану, оплата якої проводиться відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №798 від 15.05.2000 року «Про затвердження переліку платних послуг, що можуть надаватися підрозділами Державної пожежної охорони Міністерства з питань надзвичайних ситуацій», Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 року №774 «Про затвердження тарифів на проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об’єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації».
Розмір плати проведення експертизи визначається розрахунком для кожного об’єкта окремо в залежності від категорії (високий, середній та незначний), площі об’єкта та кількості людей, що працюють.
Підстави для відмови у наданні документа дозвільного характеру: – подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; – виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних відомостей; – негативний висновок за результатами проведених експертиз (виявлення порушень вимог пожежної безпеки, які призведуть до виникнення пожежі або перешкод при її гасінні та евакуації людей).
Дозвіл не оформлюється: – у разі прийняття в експлуатацію об’єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту державною комісією, утвореною за участю представника органу державного пожежного нагляду у встановленому порядку; – на орендовані торговельні місця, кіоски та контейнери, якщо вони розміщені на ринку, на експлуатацію якого видано дозвіл, відповідно до схеми, погодженої з органом державного пожежного нагляду у встановленому порядку; – новостворені підприємства, у тому числі ті, що розміщуються в орендованих приміщеннях, які не змінюють виду своєї діяльності (крім потенційно небезпечних об’єктів) або не належать до категорії вибухопожежонебезпечних та об’єктів з масовим перебуванням людей і не розміщуються на території або всередині зазначених об’єктів, можуть провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства.
Провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарської діяльності, без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, чи без одержання дозволу тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва і сировини.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Надання суб’єктом господарювання дозвільному органу або адміністратору недостовірної інформації щодо відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства тягне за собою накладення штрафу від сорока до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Анатолій ГОНЧАР, т.в о. начальника служби наглядовопрофілактичного обслуговування Бершадського району при Управлінні Держтехногенбезпеки у Вінницькій області, майор служби цивільного захисту