Яскравим прикладом перспективного розвитку малого підприємництва є Флоринська територіальна громада, де мешкають майже 5 тисяч громадян. В цьому селі 20 організацій і установ, а ще станом на початок нинішнього року тут зареєстровано 74 суб'єкти підприємницької діяльності (для порівняння: 5 років тому було лише 44). На території сільради діють три підприємства громадського харчування, чотири підприємства побуту, майстерні, цехи, олійня, заправка, аптеки, велика кількість торгових точок тощо.
– Нещодавно ми затвердили звіт про виконання бюджету в 2007 році, – розповідає Флоринський сільський голова В.І. Нікітчук. – Так от, більше третини власних надходжень бюджету – це платежі малого підприємництва. Однозначно, малий бізнес сприяє розвитку економіки нашої територіальної громади. Скажімо, комунальне підприємство "Обрій", статутний фонд якого формується з коштів від продажу землі, ми створили фактично завдяки підприємцям. Більше того, купили грейдер, придбали трактор, в перспективі матимемо і автобус.
Варто зазначити: приватні підприємці сприяють розвитку територіальної громади не лише обов'язковими платежами, а й напряму. Наприклад, тільки-но зійшов сніг, вони найняли двох чоловік і організували зачистку центральної вулиці села від сміття. Приватні підприємці підкладають своє плече не лише у вирішенні питань благоустрою, а й у розв'язанні соціальних проблем. Так, О.А. Гончарук, який займається виготовленням і реалізацією меблів, активно допомагає дитячому садку, амбулаторії загальної практики сімейної медицини, будинку культури, сільському відділенню зв'язку, людям похилого віку. За кілька останніх років його благодійна допомога організаціям, установам, громадянам сягає майже 150 тис. грн. Те саме можна сказати і про С.І. Максимчука, в якого майстерня, цех по виготовленню столярних виробів, власника магазину і заправки В.В. Колєснікову, В.О. Жабка, Л.І. Сороковську, В.О. Плетенчука, Ю.М. Деркача, Ю.Г. Косенка, А.В. Дацюка, В.В. Синявського та, власне, про всіх приватних підприємців села.
– З боку сільської ради і наших служб – повна підтримка підприємцям, ділова співпраця, – продовжував Василь Іванович. – Адже це кошти до бюджету, розвиток громади, створення нових робочих місць. Наявність великої кількості магазинів, надання різноманітних послуг – це зручно для населення.
Про те, що відносини місцевої влади і малого бізнесу дружні, свідчать і самі приватні підприємці.
– Нам дуже часто доводиться звертатися до органів місцевої влади за дозволами, оформленням правоустановчих документів тощо, – говорить голова спілки підприємців села С.І. Максимчук. – Приємно, що в сільській раді повністю відсутній бюрократичний бар'єр. І сільський голова, і працівники завжди йдуть нам назустріч, вирішують питання оперативно, з розумінням ставляться до наших проблем. А ще Василь Іванович кілька разів на місяць буває на кожному підприємстві, цікавиться справами і, маючи великий життєвий досвід, досвід керівника, завжди щось порадить, допоможе вирішити те чи інше питання, чим і заслужив великий авторитет.
Сільський голова підкреслив: без участі представників малого бізнесу важливі заходи в громаді не відбуваються. Інтереси підприємців села в органах місцевої влади представляють депутат сільської ради Ф.С. Гаврилишин і член виконкому В.М. Сопільняк. Взагалі, думка приватних підприємців, їхнє нестандартне, сучасне мислення – це те, вважає Василь Іванович, чого іноді не вистачає при прийнятті рішень, складанні планів. Цим вони заслуговують на щиру вдячність.
У читачів може скластися враження, що у самого малого підприємництва зовсім відсутні власні проблеми. Насправді це не так. Потрібно, щоб і приватні підприємці були захищені, впевнені у завтрашньому дні. Для цього необхідно врегулювати всі відносини між ними і державою, вдосконалити законодавчу базу.
В розмові про те, як малий бізнес працює на бюджет, В.І. Нікітчук справедливо зауважив: варто згадати і такі великі підприємства, як ЗАТ "Бершадьмолоко", "Бершадський пивокомбінат", завод продовольчих товарів "Цеоліт", державне підприємство "Бершадський спиртовий завод", які не стоять осторонь проблем Флоринської територіальної громади і завжди йдуть назустріч.
– Взагалі ж, – підкреслив Василь Іванович, – перспективу розвитку громади вбачаю у великій єдності, тісній співпраці сільської ради з малим бізнесом, усіма підприємцями, організаціями та установами. Звичайно, в громаді є й такі проблеми (дороги, утримання об'єктів соціальної сфери, освітлення тощо), які поки що не можуть бути вирішені лише за участю підприємств і малого бізнесу. Потрібна підтримка держави, вдосконалення законодавства, в тому числі й стосовно розвитку місцевого самоврядування.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.