На знімку: директор Маньківського будинку культури Віталій Тимошенко, завідуюча бібліотекою Ольга Кулик, майстриня-вишивальниця Світлана Лазарєва, керівник самодіяльного ансамблю Ольга Павліченко, учасники художньої самодіяльності Оксана Бойко та Тетяна Тимошенко під час презентації виставки.
Маньківка розташувалася на мальовничому правому березі річки Південний Буг. Існує багато версій виникнення її назви. За однією із них, село було названо так внаслідок перепису населення, яке проводилось в 1710-1715 рр. Назва походить від слова «манить». Коли царські писарі їхали з боку сусідньої Красносілки, їм відкрився чудовий краєвид з голубим плесом річки та зеленими гаями обабіч. «Такий краєвид манить, зове до себе, обіцяючи відпочинок і спокій». Звідси і було занесено до царського реєстру село під назвою Маньківка.
Виставку відкрила директор районного краєзнавчого музею Оксана Горобець. Далі слово взяла керівник художнього самодіяльного ансамблю Маньківського будинку культури Ольга Павліченко, яка презентувала село, розповіла цікаві факти з його історії та сучасності, про головування Б.Д. Булки, інших видатних та талановитих земляків, які прославили рідне село. Серед таких і Наталка Поклад – українська поетеса, публіцист, педагог, громадська діячка, лауреат літературних премій імені Євгена Маланюка (1993), Михайла Коцюбинського (1999), «Благовіст» (2000), та Володимир Стоян – доктор фізико-математичних наук.
Потім презентувалися роботи самобутніх майстрів.
Вразили розмаїттям кольорів, технікою вишивки, збереженим подільським візерунком чарівні, барвисті вишиванки (рушники, пішивки, сорочки, серветки, скатерки та ін.) майстринь-вишивальниць Валентини Плаксій, Марії Прокопенко, Валентини Гонтарук, Світлани Лазарєвої, Ганни Глущенко, які неодноразово брали участь в обласних та районних виставках майстрів народної творчості.
На виставці експонуються чудові картини, написані в стилі реалізму й абстракціонізму, пейзажі прекрасної художниці Лідії Січак, лікаря, яка працює в Теплицькій районній лікарні. Роботи майстрині уже виставлялися у Вінниці на її персональній виставці.
Також привертають увагу роботи (різьба по дереву) учителя трудового навчання Володимира Довганюка та вихованців гуртка по різьбі Маньківської ЗОШ, фантазія яких виражена у їхніх роботах та не має меж.
Цікаві та неповторні декоративні вироби, виконані Світланою Лазарєвою та учасниками шкільного гуртка по виготовленню виробів з підручного матеріалу, є окрасою виставки. Це ляльки-мотанки, корзинки, віяла, картинки, оздоблені пляшки та інше.
Учасники художнього самодіяльного ансамблю Маньківського будинку культури Оксана Бойко та Тетяна Тимошенко виконали пісню про Маньківку на слова Євгенія Плаксія «Ой, Маньківко, моя ти Маньківко», які викликали у присутніх захоплення та шквал оплесків. У кінці заходу всі запрошені на свято мали змогу скуштувати запашного Маньківського короваю.
Тож запрошую відвідати виставку Маньківки та ознайомитися з чудовими роботами самобутніх майстрів.
Лариса ЮЩЕНКО, молодший науковий співробітник музею