З часу аварії відселено до інших регіонів більше 165 тисяч людей, частина з них до цих пір не забезпечена рівноцінним втраченому житлом. І цей процес триває, адже на забрудненій території, в масштабах держави, проживають ще сотні тисяч осіб. На жаль, і в Вінницькій області є такі населені пункти.
В Україні від аварії постраждало близько трьох з половиною мільйонів людей, в тому числі близько мільйона триста тисяч дітей.
Ліквідацією наслідків аварії займалась велика кількість фахівців, з них до числа ліквідаторів зараховано більше 340 тисяч осіб. Безпосередньо задіяних в ліквідації близько 87 тисяч. Щодо людських втрат під час аварії, то одразу загинули 41 працівник, ще 203 отримали важкі (смертельні) захворювання радіаційного характеру. В цілому, втрати, пов’язані з наслідками аварії, що в людському, що в матеріальному розрахунках, колосальні.
В 2012 році на Чорнобильській АЕС розпочнеться монтаж аркового саркофагу над четвертим реактором (стартова вартість проекту 935 млн. євро). За інформацією Держагенства по управлінню зоною відчуження, в даний час металоконструкції доправляють з Італії на будівельний майданчик, вони вже прой шли випробування на стійкість до буревіїв, пожеж, сніжних навантажень тощо.
Повністю арка буде змонтована до середини 2015 року, орієнтовно в жовтні вона буде насунута над об’єктом і загерметизована.
На будівництві самої арки будуть працювати близько трьох тисяч висококваліфікованих фахівців, сама конструкція займе площу розміром в 4 футбольних поля, а її висота складе 120 метрів.
Можливо після цієї стадії ліквідації наслідків ядерної катастрофи процес погіршення здоров’я нації буде зупинено.
Однак в Україні зріють десятки іншопланових «міні-Чорнобилів». Це технологічно застарілі об’єкти небезпечного виробництва, велика кількість хімічних речовин, що зберігаються неналежним чином, зрештою значне забруднення довкілля, викликане як виробничою діяльністю, так і бездумним засміченням територій побутовими відходами безпосередньо жителями. Нам є над чим задуматись, є що робити.
26 квітня кожного року офіційно проводиться в країні як День цивільного захисту населення. Сподіваємося, що населення району не буде стояти осторонь цієї важливої справи. Адже всім необхідно пам’ятати і робити правильні висновки із помилок, наслідки яких є такими важкими і часто непоправними.
Борис ОБУХОВСЬКИЙ, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій Бершадської райдержадміністрації.