На знімку (зліва направо): Г.Л. Сорока, О.Й. Тарахкало, М.Й. Кубко, О.Л. Леонтьєва.
Як утворився цей самобутній колектив? Колись, за часів колгоспів, такі колективи мали назву хор-ланок. Співали дівчата тоді скрізь. Йшли сапати у поле – заспівували, звідти ввечері поверталися – теж співали. Не було у них ніяких репетицій, баянів, гармошок. Але виходив гарний спів – мелодійний, різнобарвний, на всі смаки і голоси. Ось так у селі парторг запримітив хорланку та сказав дівчатам: – Пора вам уже на сцену виходити. Щоправда, трохи потренуватись, але номери майже готові до виконання на публіці.
Сталося так, що дівчата із Кидрасівки переїхали до Гайворона. Ольга Йосипівна Тарахкало взялася за керівництво гуртом «Обереги», її сестра Марія Йосипівна, син якої Валерій Кубко, працівник РБК, також учасниця колективу. Разом із ними співають Ганна Лаврівна Сорока та Ольга Лаврентіївна Леонтьєва. Усі четверо є членами хору ветеранів «Калина над Бугом».
Кілька слів про колектив районної ветеранської організації. Організований у 2004-му, а вже через два роки на обласному огляді-конкурсі ветеранських хорів у Кіровограді гайворонський колектив був визнаний переможцем. Нам вручили першу премію, оголосили лауреатом. Районне ветеранське керівництво вирішило премію використати на пошиття сценічних вбрань для 42 учасників: чоловікам – по костюму, а жінкам – навіть по два нарядних плаття.
І ось, коли вже репертуар назбирався чудовий, сценічні вбрання пошили, постало нове питання: де виступати? Вихід підказали керівники сільських громад сіл району. Буваючи у Гайвороні, на урочистих концертах із нагоди державних свят, вони неодноразово слухали виступи хору ветеранів.
– А приїдьте з концертом до нас, у Вікнину, – запросив сільський голова.
Хор приїхав, до програми концерту було включено виступ гурту «Обереги». Результат перевершив усі сподівання. Потім поїхали виступати у села Хащувате, Казавчин, Могильне, Таужне, Бондурове, міський клуб у західній частині Гайворона. Ось так із концертами їздить хор ветеранів «Калина на Бугом» неодмінно із гуртом «Обереги».
Я запитав дівчат із «Оберегів», звідкіля таланти, де навчалися, що закінчували?
– Консерваторій ніхто не закінчував, – відповіла за всіх Ольга Тарахкало, – Моя консерваторія – пагорб за селом, де козу випасала та пісень співала. Повоєнні роки були дуже важкі. Як правило, навчалися лише до п’ятого, а хто до сьомого класу, а потім була робота. Виходило так, що дівчата із Кидрасівки все життя були з піснею.
В останні роки дівчат із «Оберегів» запрошують на весілля, а якщо вони не можуть приїхати, то просять диски із записами обрядових пісень.
Хто сказав, що на весіллях звучить лише поп-музика? Не вірте цьому. Бо українська весільна обрядова музика теж звучить. Дівчата з «Оберегів» підтвердять це.
Павло ВОЛОЩУК, журналіст, учасник хору «Калина над Бугом» ради Гайворонської районної організації ветеранів.