Fridge magnet wooden gears

Люди падали, як скошена трава...

  • Подобається0Не подобається
  • 15 Грудня 2014, 09:00

У лютому 1933-го мені минуло чотири роки.

Весною цього ж року я вмирав від голоду, і мене до життя повернула жителька нашого села Яланець Катерина Григорівна Гудзь…

Після підписання «Декрету про землю» довкола Яланця землю панів роздали бідним селянам під будівництво. Розбили просторі вулиці, закипіла робота. У 1924 році в Бершаді, де сьогодні розташований медичний коледж, утворили «комуну». Вступаючий до спілки селянин здавав свою худобу, тягло, реманент та інше.

Через кілька місяців комуна розпалася, і селяни, хоча і не всі, мали змогу повернути свою власність. Далі було введення НЕПу (нової економічної політики).

Набирав обертів маховик реалізації та колективізації. Активісти штучного голодомору конфісковували хліб до зернини, не минаючи жодного двору і вивозили до «голодної Росії».

Селяни, щоб спастися від голодної чуми, закопували зерно у дворі, замащували горшки з зерном під піччю у штандарах, але й там активісти все знаходили.

Весною 1933 року люди падали, як скошена трава. Їх косила голодна смерть. Мій дід Гнат вмер зимою, дядько (батьків брат) Аніфат від галюцинацій скочив у криницю і втопився, наймолодший із батькових братів дядько Іван вмер весною цього ж року. З нашої родини померло троє.

Хоронили померлих без труни, кидали в яму на купу.

Хто ще мав силу, сам копав своїм померлим яму, а поки доставляли покійного на кладовище, то вона вже доверху була заповнена трупами.

Пам’ятаю, прийшли активісти і до нас. Батьки були на роботі, я стояв на дворі біля сінного порогу і спостерігав, як один із них, взутий у парусові зелені чоботи, приставив до стіни драбину і поліз на горище, де шомполом чи то дротиною штрикав сіно. Не знайшовши там зерна, він скинув з горища латунні трубки для самогоноваріння, приставив до порога і трощив їх чобітьми.

У той рік мої батьки були вже колгоспниками, на полі їм давали баланду. Для дітей колгоспників відкрили «майдан» (так тоді називали дитячі ясла).

...Травень стояв тихий, теплий, спокійний. Старші сестри Оля й Ганя вже ходили у «майдан», тому батьки вирішили, щоб вони взяли з собою і мене. До попівського двору, де розташовувалися дитячі ясла, понад два кілометри, і цей шлях нам, голодним дітям, було важко осилити.

Сестри вибрали стежину через помешкання пана Міцінського, який у революцію втік, а його маєток спалили односельчани. Далі з лівої сторони стояли на тумбах дерев’яні будівлі – панські зерносховища, праворуч цвіли велетні-каштани, вертикальний цвіт яких нагадував церковні панікадила. Далі стежина звивалася, заросла високою травою, і йти було неможливо. Сестри тримали мене за руки, оскільки через опухлі від голоду ноги я не міг без сторонньої допомоги рухатися. Старша сестра Ольга взяла мене на руки, але, знесилена голодом, опустила на стежину і, впираючись ногами, тягнула за руки. Далі Ольгу змінила Ганна – так вони протягнули мене метрів з десять і, переконавшись, що я вже не встану, на цій стежині між бур’янами залишили.

Дивно, що я не плакав, не втратив свідомість. Намагався виповзти на плац, повз животом, опираючись на лікті.

Спекотно дошкуляло сонце, пекли на ногах рани, а я повз у холодок під зерносховище і там, під тумбою, втратив свідомість. Наближалася смерть…

Мої очі розкрилися, і я не зовсім розумів, де перебуваю.

Підійшла дівчина і щось сказала, усміхнулася. Я зрадів, що живий.

Увечері прийшла за мною мама, і Катерина (так звали мою рятівницю) їй усе розповіла: «Я вигнала на плац корову пасти і помітила, що біля тумби лежить, згорнувшись, дитина. Подумала, що мертва, але, прислухавшись, почула слабенькі стуки серця.

Потрусила його, але він не рухався. Побігла в хату, схопила кухоль і там же, на плацу, здоїла корову і, розкривши хлопчикові рота, маленькими порціями вливала йому молоко. І ваш Сашко ожив».

Мама щиро подякувала Каті за добродушність, взяла мене на руки і принесла додому…

Олександр ЧОРНОВОЛЮК, с. В. Киріївка – с. Флорине.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
7 фото   
<b>Є така річка в Бершадському районі</b><br />Для тих, хто ще&nbsp;не знає, нам до Ялти рукою подати. В&nbsp;селі М'якохід тече на перший погляд непримітний...
7 фото   
<b>Запалення газу в Шумилові</b><br />2 лютого 2011 року у с Шумилів Бершадського району перебував голова Вінницької облдержадміністрації М.Джига.
28 фото   
<b>Фестиваль родинної пісні "Мамина піч 2012"</b><br />Щойно закінчився черговий фестиваль родинної пісні &quot;Мамина піч&quot; в с. Канава Тиврівського р-ну. Дуже...
5 фото   
<b>13 квітня – День посадки лісу</b><br />13 квітня 2013 року у районі проведено загальнообласну екологічну акцію «День посадки лісу», у якій взяли участь...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / М'якохід
Соловей Іван Кіндратович (1918) 1918 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 06.04.44.

З історії Бершаді
Характерною є історія заводу металовиробів, у якій немов відбито шлях розвитку економіки міста. Перед революцією в заштатному містечку існувало понад двісті дрібних майстерень, продукція яких реалізовувалась через подібні ж дрібні крамнички. В радянський час ремісники об'єдналися в артілі, які в роки семирічки переросли в сучасний завод металовиробів. У 1971 році асортимент підприємства... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Люди падали, як скошена трава... - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники