Обласні та районні прокуратури прифронтової смуги були воєнізовані, а згодом на воєнний стан переведено практично всі ланки прокуратури республіки. Прокурори, що працювали у прифронтовій смузі, залишались у підпорядкуванні Прокурора УРСР, але здійснювали свою діяльність у тісному взаємозв'язку з військовою прокуратурою. Наказом Прокурора СРСР від 27 серпня 1942 р. апарат прокуратури республіки було реорганізовано в оперативну групу Прокуратури УРСР. Надалі частина працівників прокуратури була призвана до лав Червоної Армії, евакуйована і продовжувала свою роботу в органах Прокуратури РРФСР та інших республік. Чимало працівників органів прокуратури України загинуло на полях війни.
14 березня 1944 року війська 2-го Українського фронту визволили район від німецько-фашистських загарбників, водночас відновила свою діяльність і прокуратура Бершадського району.
Наказом прокурора Вінницької області Самотаєва на посади прокурора Бершадсь кого району був призначений Костенко, Джулинського – Юмагулов, слідчими – Лернер та Швець. На них був покладений вищий нагляд за виконанням та застосуванням законів. (Із архівних документів). На окупованій Бершадщині на їх долю випало вести боротьбу з колишніми активними пособниками німців, які служили кухарями, перекладачами коменданта поліцейського табору, контролювали роботу військовополонених, робили обшуки, захоплювали зерно, відслідковували партизан, проводили винищування, закопували живими людей, спалювали на вогнищах та здійснювали розстріл (2 квітня 1943 року тільки на території с. Тернівки колишнього Джулинського району було знищено 2400 чол.), затримували людей для відправки у табір в м. Минсбург (Німеччина). Працівники прокуратури днями і ночами розглядали численні справи та заяви жертв терору і насильства, які надходили від начальників відділів держбезпеки, приймали по них рішення, направляли справи у військовий трибунал.
В 1946 році на посаду прокурора Бершадського району був призначений П.П. Паляниця, який працював на посаді до серпня 1948-го, посаду народного слідчого в цей час обіймав Бабій. Сотні справ ними було направлено у військовий трибунал у 19461947 роках.
Сьогодні, через багато років після визвольних боїв, серед безліч справ вдячні нащадки минулих і прийдешніх поколінь пам’ятають про всіх тих, хто визволяв нашу землю, хто пройшов війну.
Ми схиляємо сьогодні голови перед вами, воїни останньої з воєн на нашій землі.
Олександр РУДЬ, старший слідчий прокуратури Бершадського району, молодший радник юстиції.