Відшукані могили

  • 0
  • 7 Травня 2010, 16:18

Чеська земля прийняла у своє лоно визволителя українця Павла Федоровича Бєлінського. Загинув на бойовому посту 8.08.1945 р. А була ж похоронка на 9 Травня – пропав безвісти...
... Він був щирий, доброзичливий, товариський, працював у колгоспі трактористом. Людина енергійна, життєрадісна, жартував: «Я виріс на землі. Ходив босим по росі, стерні». Мудрі і дужі люди так необхідні були колгоспній ниві. А як любив землю!
Страшне слово «війна» врізалося і в душу та серце Павла Федоровича. Його з трактором відправили на схід, та поблизу Умані їх розбомбили.

Гірка сльоза скотилася, коли присів біля понівеченого назавжди сталевого красеня.
Пішки повернувся додому, а в селі були вже румуни.
Після звільнення села разом з односельцями влилися в ряди нашої армії. З боями проходили день за днем, визволяючи рідну землю. Був поранений під Ясами, підлікувався – і знову на фронт. Земля польська, чеська сходжена з боями проти фашизму...
... Довгожданна Перемога! Зі сльозами радості, щастя, з веселим настроєм, піснями зустрічали люди свято. «А серця нашої сім’ї, – згадує дочка Галина Павлівна, – обливались кров’ю, одержали похоронку – пропав безвісти».
Три брати – Павло, Олександр, Володимир загинули в боях.
... Пройшли роки. У 1962 році туристи з Росії побували в Німеччині, Чехії. Коли прибули в чеське село Обратань, їм сказали, що в селі поховано радянського солдата.
Група туристів понесла вінок на могилу солдата, а біля неї були вчителі та учні місцевої школи. Могила доглянута, красиві квіти свідчили, що визволителів не забувають, адже і на барельєфі напис – «Визволитель». Одна з туристок Алевтина Салтикова написала в Бершадь у райвійськкомат, що «Ваш земляк похований в Обратані, може, сім’я не знає». Лист переданий був сім’ї. І з цього часу йшло листування між членами сім’ї і учнями школи.
У 1989 році дочка Галина Павлівна разом зі своєю дочкою відвідали могилу батька і дідуся в селі Обратань. Їх привітно зустріли працівники сільської ради і сім’я, в якій тоді кілька годин перебували бійці.
Бій відбувся 8.08.1945 року.
Павло Федорович Бєлінський загинув на бойовому посту, про це є документ, виданий владою. Загинув Павло Федорович після перемоги, коли ще залишки німців виходили із лісів і пробивалися в Німеччину.
У 2005 році дочка Галина Павлівна до 60-річчя загибелі батька знову відвідала могилу в с. Обратань. Обміняла землю з могили матері і батька. Сім’я чехів, в якої тимчасово перебували бійці, на власні кошти поставила пам’ятник.
Від’їжджаючи, дочка Галина Павлівна сказала: «Низький уклін вам, по-братерськи ніжно обнімаю. Довічно пам’я татиму ваше благородство, людяність».
Теплота людських сердець Чехії, які так бережуть пам’ять про визволителів, до сліз зворушує наші серця.
Галина НЕВЕЛИЧКО, громадський кореспондент.
с. Баланівка.


автор: Газета "Бершадський край"
Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
14 фото   
2 фото   
8 фото   
4 фото   
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Пушкар Дмитро Іванович (1914) 1914 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Ст. сержант. Помер від ран 04.01.43. Похов. м. Владикавказ, Північна Оселя.

З історії Бершаді
Характерною є історія заводу металовиробів, у якій немов відбито шлях розвитку економіки міста. Перед революцією в заштатному містечку існувало понад двісті дрібних майстерень, продукція яких реалізовувалась через подібні ж дрібні крамнички. В радянський час ремісники об'єдналися в артілі, які в роки семирічки переросли в сучасний завод металовиробів. У 1971 році асортимент підприємства... Читати далі »


Якщо Ви виявили помилку, виділіть текст з помилкою та натисніть Ctrl+Enter щоб повідомити про це редакцію

Останні новини
Може бути цікаво

Відшукані могили - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники