Таким скажу, що партизани – це люди, які добровільно, без повісток, пішли воювати.
Батьківщина-мати проводжала їх на смертельне протистояння з ворогом.
Нині інколи чуємо від політологів такі слова: «Сталін не любив партизанів». Я б хотів нагадати інше. Коли Рузвельт і Черчіль заявили Сталіну, що вони хочуть відкрити другий фронт, то він відповів: «У нас уже є другий фронт у тилу ворога – партизанські формування».
Вже на початку війни, у 1941 році, в Україні були організовані десятки диверсійних груп у тилу ворога, які показали Гітлеру, що в нього не вийде «бліц-кріг», а тільки «бліц-драп».
Як писав у своїх мемуарах німецький генерал Манштейн, вже в перші місяці війни їм довелося посилати на боротьбу з партизанами війська регулярної армії в кількості 50 тисяч осіб.
Партизани у тилу ворога завдавали йому великої шкоди. Але іноді чуєш від деяких людей, які кажуть приблизно так: «Це ще треба розібратися – партизани принесли більше шкоди чи користі».
Я, як живий свідок, мушу сказати, що під час воєнного лихоліття на окупованій території під виглядом партизанів ходили блудні злодії. Вони робили все те, чого не робили партизани, але їхні вчинки люди сприймали так, ніби це робили партизани.
На цій території діяв окупаційний закон, згідно з яким за одного свого убитого солдата німці розстрілювали десять заручників – мирних громадян. А за вбитого офіцера життя позбавляли сотню людей.
Провокатори-злодії під виглядом партизанів вбили кількох румунів, за що поплатилося мирне населення – окупанти спалили хутір Сталінку.
У селі Сокиряни Теплицького району такі ж провокатори вбили німця на ім’я Макс, хоч він говорив, що комуніст, не хотів іти воювати.
У цей час біля села у ліску під назвою «Ленінка» стояв загін на чолі з Анатолієм Кондратю ком (позивний «Юра»).
Коли дізналися про цей факт, командир дав команду знайти і розстріляти мародерів. Це було зроблено.
Багато було такого, що не записали, не дописали, перекрутили. Я міг би ще багато розповісти про те, що бачив, чув, що сам пережив як безпосередній учасник підпільної і партизанської боротьби.
Та в короткій газетній замітці не все можна охопити. З нагоди Дня партизанської слави щиро вітаю всіх колишніх підпільників і партизанів, бажаю здоров’я, благополуччя і всіх гараздів ще на багато літ.
Слава героям, які боролися і боряться за свободу нашого народу, за незалежну і багату Україну.
Іван ЗАКРЕВСЬКИЙ, колишній партизанський зв’язковий, розвідник.
с. Джулинка.