Головні продукти, з яких готують постійну їжу, – це насамперед м’ясо, сало, молоко, сир, сметана тощо. Все це мешканці Бершаді купують у павільйонах критого ринку, де лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи кожного дня і кожен харчовий продукт досліджує на якість та безпеку вживання. Крім того, реалізатори продукції мають відповідні посвідчення про стан свого здоров’я та походження молока, м’яса тощо від здорових тварин.
Але, на жаль, окремі люди реалізовують власну або перепродують чужу м’ясомолочну продукцію на стихійному ринку прямо з землі, під відкритим небом, де вітер заносить у продукти пил із радіоактивними речовинами та мікробами, а також у різні пори року сніг або дощ із будь-якими небажаними домішками. Тут вештаються бродячі собаки та кішки, від яких існує реальна можливість передачі інфекційних хвороб, глистів і нашкірних паразитів.
Окремі продавці перебувають у домашньому брудному одязі, не підстригають нігті, мають неохайні зачіски або носять невипрані довгі хустки. Особливо небезпечним є те, що на стихійному ринку реалізовуються м’ясомолочні продукти невідомого походження. Адже ніхто не знає, від здорової чи хворої корови, скажімо, на мастит, отримано молоко, здорової чи хворої свині – м’ясо. Вже не кажемо про особливо небезпечні для людей туберкульоз, бруцельоз і лейкоз, на які хворіють корови. Між тим, безпечні, але неякісні вказані продукти можуть викликати розлад здоров’я у людей.
Проте більшість продуктів на стихійному ринку навколо універмагу «Гуси-Лебеді» при вибірковій перевірці були неякісними. Молоко мало жирність не більше двох відсотків, домішки води, іноді залишки шерсті або соломи, знижену густину та незадовільну кількість білку.
Ще гірші показники виявлені в збірних, змішаних продуктах, що ними торгують «бізнесмени» – продавці невласної продукції, зібраної у власників тварин. Зразки м’яса мали неприродний колір, без захисної плівки та невідомого походження. Нерідко на цьому ринку окремі продавці перепродують куплену в магазинах продукцію, видаючи її за домашню, за підвищеними цінами (як правило, яйця).
Аналізуючи архівні дані за п’ятдесят років, ми звернули увагу на відсутність хвороб або отруєнь людей, що купують на критому ринку продукти, заздалегідь досліджені в лабораторії ветсанекспертизи. А за цей же період від продуктів невідомого походження зафіксовано сорок сім випадків отруєнь, у тому числі масових, зі смертельними наслідками в П’ятківці, Джулинці та інших селах.
Тому при сучасних соціальних незгодах допускати хвороби та отруєння не тільки протипоказано, а й великий гріх перед Богом. Ми не можемо цього допускати і просимо мешканців Бершаді купувати м’ясо, молочні продукти лише в павільйонах критого ринку або в магазинах. Продавців таких продуктів попереджаємо про необхідність реалізації лише на критому ринку після дослідження у діючій лабораторії.
В іншому випадку до них будуть вжиті заходи адміністративного впливу.
Світлана МАНЧЕНКО, в.о. начальника управління Держпродспоживслужби в Бершадському районі.