На знімку: працівники котельні.
– Минулий опалювальний сезон закінчився трохи раніше, ніж звичайно. Розкажіть, на якому рівні було його проведення?
– Можу спокійно відповісти, що опалювальний сезон 2013-2014 рр. пройшов досить успішно. Було спалено рекордно мінімальну кількість вугілля: якщо попередні роки використовувалось п’ять і більше тисяч тонн, то цьогоріч – приблизно три тисячі. При цьому норму температурного режиму в приміщеннях у цілому було дотримано. Так, нам пощастило, що зима була нехолодною – це найвагоміша причина. Допомогли вжиті енергозберігаючі заходи, проведені на котельнях (чистка нагрівачів, хороша якість вугілля). Також ми зекономили паливо завдяки тому, що лікарняна котельня перейшла назад на баланс лікарні. Зрештою, опалювальний сезон ми закінчили достроково з тієї простої причини, що у нас закінчилось вугілля. Але загалом, можна говорити про позитивний результат.
– Відомо, що є заборгованість перед постачальниками палива. Як вирішується проблема?
– Так, борг є, причому чималий. Станом на 1 липня заборгованість підприємства за вугілля, використане у минулому опалювальному сезоні, становить 1 млн. 851 тис. 500 грн. У зв’язку з цим 3 липня 2014 р. відділом державної виконавчої служби у Бершадському районі згідно з рішенням Господарського суду у Вінницькій області було накладено арешт на всі поточні рахунки підприємства. Також у нас є заборгованість за паливно-мастильні матеріали – 44,9 тис. грн., по ЄСВ – 343 тис. грн., за електроенергію – 275,2 тис. грн. Внаслідок останнього пункту підприємство відключене від електропостачання.
Для розв’язаня проблеми потрібно, щоб нам віддали гроші, які ми заробили. З місцевого бюджету нам заборговано за виконані роботи у 2013 році та першому півріччі 2014-го 983 тис. 600 грн., різницю в тарифах за теплопостачання для населення сумою в 1363 тис. грн. Заборгованість за теплопостачання дитячих навчальних закладів складає 79,4 тис. грн., а населення за комунальні послуги винне 529 тис. 800 грн., з них – близько 350 тисяч за опалення. Біда в тому, що у місцевому бюджеті зараз немає коштів, щоб повернути нам борг. А ми, відповідно, не можемо розрахуватися з постачальниками вугілля за минулий сезон і закупити паливо на новий. Отож пишемо офіційні листи на ім’я голови міської та районної рад, шукаємо вихід спільними зусиллями.
– Відомо, що від попередньої підготовки котелень до зими на 90% залежить вчасність початку та належний рівень проведення опалювального сезону. Як просуваються ремонтнопрофілактичні роботи?
– Помаленьку. Обмуровуємо котли, варимо труби, фарбуємо… Без електропостачання наші можливості обмежені, але ми не втрачаємо оптимістичного настрою і сподіваємось, що до початку холодів встигнемо. За маленькі котельні, що розміщені на вулицях Радянській і Шевченка, не хвилююсь. Але невтішною є ситуація на центральній міській. Котли, що там встановлені, 1982 року випуску. Вони фізично зношені, морально застарілі, енергоємні і потребують негайної заміни. Дозвіл Держгірпромнагляду на їх експлуатацію є лише на найближчий сезон. Що буде далі, невідомо.
Будуть труднощі із кадрами: у нас розраховуються електрик і машиніст парового котла, на цю посаду абикого не візьмеш. Зараз частина працівників у відпустках (хтось – у оплачуваних, хтось – за свій рахунок). Проблем із видачею зарплат поки що не було, але не знаю, як буде далі. Все, на що нам вистачає коштів, – це видача заробітних плат, закупівля матеріалів для ремонту та сплата податків.
На сьогодні триває процедура відкритих торгів на закупівлю вугілля в кількості 2,5 тис. тонн.
– Розкажіть, будь ласка, про зміну тарифів на опалення.
– Тарифи на опалення поки що не підняли. Ще минулого року ми отримали рекомендацію від комісії при РДА на підвищення тарифів до 40%, але поки що їх ріст стримується. Розуміємо, що таке підвищення є дуже різким.
Але ціни підвищувати потрібно. Підняття тарифів–це палиця з двома кінцями. Минулого року не було заборгованості в установах, але майже на 200 тисяч гривень більшою була заборгованість населення. Хоча і є злісні неплатники, борги яких сягають 5-15 тисяч, але, в основному, бершадці платять справно. Реакція населення на таке підвищення навряд чи буде схвальною, однак хочеться, щоб люди розуміли, що ціни на вугілля на місці не залишаються, а ростуть, на воду і на електроенергію – також, всі паливно-мастильні матеріали дорожчають, тому, якщо ми не підніматимемо наших тарифів, то просто збанкрутуємо. Ціни на обслуговування житлового фонду поки що підніматись не будуть. Хоча відзначу: у Бершаді цей тариф найнижчий в області, він не підвищувався з 2008 року і становить 50% від собівартості.
– Є оптимістичні прогнози на майбутнє?
– Надії на центральну котельню малі, тим більше, що й тепломережі потребують оновлення. Для цього доведеться перекопати вулиці Червоноармійську, Ніколаєнка, Будкевича… Це шалені і, думаю, зайві витрати. Тому мій оптимістичний погляд на майбутнє – це переведення помешкань і установ на індивідуальне опалення, як і в більшості населених пунктів області. Нагадаю, що централізоване теплопостачання є лише у Вінниці, Ладижині й у нас. Зрештою, це дасть можливість людям платити за опалення відповідно до своїх потреб та можливостей.
Так, наразі це проблематично, тому що потрібно буде змінювати електропостачання Бершаді (нинішні електромережі не витримають такого навантаження) або проводити газопровід. Більше схильний до другого варіанту, адже десятки мільйонів гривень на це вже потрачені.
До того ж, різниця в тарифах на опалення населення газом компенсується на рівні держави, а для тих, хто використовує тверде паливо, різниця компенсується з місцевого бюджету. Рано чи пізно буря між Україною і Росією заспокоїться, зрештою, і на території нашої держави є його поклади. Газ – це цивілізація.
Треба брати участь у державних програмах, їздити за допомогою у столицю, шукати спонсорів, інвесторів.
Впадати у відчай не потрібно у будь-якому випадку. Не думаю, що районна та міська влада допустять зрив опалювального сезону. Зараз вони займаються активним пошуком у області коштів для погашення боргів та придбання палива на наступний сезон. А ми, в свою чергу, докладемо всіх зусиль, щоб підготувати котельні до зими.
Записала Юлія ЛУЧИК.