З нагоди відкриття пам’ятника в Сумівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів відбувся мітинг-реквієм, в якому взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський, заступник голови районної ради Василь Бондаренко, сільський голова Олександр Лободовський, представники Бершадської міської єврейської общини, Вінницького товариства єврейської мови і культури, організації «Християни за Ізраїль», жителі села та учні (на знімку).
Мітинг-реквієм відкрила директор школи Галина Гуз.
– У 1941 році, за свідченнями очевидців – наших односельчан, – розповідав сільський голова Олександр Лободовський, – у Сумівці на території теперішнього господарства розміщувалося гетто. В ньому перебувало понад триста людей єврейської національності, яких зігнали сюди з Бессарабії і Чернівецької області, близько 250 з них загинули.
Олександр Володимирович зазначив: єврейську націю спіткало таке лихо, як Голокост. Український народ також має трагічну сторінку в історії – Голодомор 1932-1933 років.
– Історія єврейського народу тісно переплітається з такою державою, як Україна, – наголосив у своєму виступі перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський. – В районі чимало місць поховань євреїв, які ми спільними зусиллями встановлюємо. Це спільна справа волонтерів, громадян, влади. Потрібно все робити для того, щоб ніколи не повторилися такі події.
До учасників мітингу-реквієму звернувся і директор Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, відомий в області краєзнавець Григорій Погончик.
– Сьогодні визначна подія, адже вшановується пам’ять людей, які безвинно загинули в роки Великої Вітчизняної війни. Низький уклін волонтерам, які шукають, встановлюють місця масових захоронень. Мною встановлено сто могил масового захоронення євреїв на території Бершадського району. Ми знаємо, що це були люди, яких депортували з Румунії, Бессарабії, Чернівецької, Одеської областей. Бершадці багато допомагали депортованим євреям – ділилися продуктами харчування, одягом, брали до себе додому. Завдяки цьому значна частина євреїв, яких зігнали на Бершадщину, вижила. Про це є свідчення. Серед мешканців нашого району є чимало людей, яким присвоєно звання «Праведник світу» за те, що вони рятували євреїв. Сьогодні, вшановуючи пам’ять жертв Голокосту, низько схиляємо голови перед тими невинно убієнними людьми, які загинули мученицькою смертю. Ми ж маємо об’єднуватися, жити толерантно і утверджувати все прекрасне у людському житті.
Емоційно-зворушливо виступили й учні Сумівської школи, які у віршованій формі розповіли про ті страшні події.
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять жертв Голокосту.
Після цього учасники мітингу-реквієму ходою направилися до пам’ятника жертвам фашизму. Рабин Мендель Ліхтштейн з Вінниці прочитав святу молитву. Слово брали представники організації «Християни за Ізраїль», в’язень Бершадського гетто Бруха Фельдман, голова Бершадської міської єврейської общини Юхим Вигоднер, який подякував усім, хто причетний до спорудження і встановлення пам’ятника.
Почесне право відкрити пам’ятник було надано сільському голові Олександру Лободовському і представнику організації «Християни за Ізраїль» Куну Карліеру (на знімку вгорі справа наліво). Запалали свічки пам’яті. До підніжжя пам’ятника лягли квіти…
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.