Територіальний центр соціального обслуговування Бершадського району сьогодні є комунальною установою, яка надає соціальні послуги. До його складу входять відділення: соціальної допомоги дома, стаціонарне відділення постійного або тимчасового проживання на базі Маньківської лікарні і відділення грошової та натуральної адресної допомоги. Цими підрозділами і здійснюється соціальне обслуговування в районі.
Відділенням соціальної допомоги дома охоплені майже вісімсот осіб у всіх селах, у стаціонарному перебувають 15-І7 осіб. Щодо відділення грошової та натуральної допомоги, то його завдання шукати благодійників, меценатів, які хоча б чимось допомогли.
Дається це не просто, але все ж знаходяться ті, хто сприяє нам у нашій діяльності. Наприклад, щомісяця допомагає м’ясом стаціонарному відділенню птахокомбінат «Бершадський» (голова правління І.Андрушко), надається допомога й іншими, як от Міжнародним благодійним фондом преподобного Сергія Радонезького з Києва (президент фонду С.Саранов).
У кінцевому підсумку нам досить приємно було спостерігати, наскільки представники громадських організацій міста Ладижина були вражені, відвідавши стаціонарне відділення у Маньківці. Вони навіть обіцяли підшукати спонсорів, які б посприяли із заміною вікон у ньому. Особисто ж ми у нинішніх економічних умовах будемо вдячні за кожну копійку такої допомоги.
У нас майже сотня працівників. На жаль, значна їх частина працює з неповним робочим днем, бо на повний не вистачає коштів. Тому постійно вишукуємо можливість, аби влада району, зокрема фінансове управління, які добре розуміють цю проблему, все-таки посприяли покращенню ситуації. Можливо, якісь зміни будуть вноситися як у державний, так і в районний бюджети, щоб ми могли запрацювати на повну силу. Адже якість обслуговування за неповний робочий день вже не та.
Щодо реформ, то ми відчули це ще у 2010 році, коли було прийнято Постанову Кабінету Міністрів щодо діяльності територіальних центрів обслуговування. Нинішня ж торкнулася тільки управління праці і соціального захисту населення РДА. Єдиним є те, що Кабінет Міністрів України, за поданням Міністерства соціальної політики України, прийняв Постанову, якою затвердив порядок надання соціальних послуг зі встановлен ням диференційованої плати за них.
Соціальні послуги надаються особам, які мають на це право згідно із Законом України, крім осіб, які мають право отримувати такі послуги безплатно. Йдеться про людей, у яких є родичі, що за законом і повинні допомагати їх утримувати.
Диференційована плата за надання соціальних послуг становить 12 відсотків від середньомісячного сукупного доходу особи, яка потребує їх надання, за останні 6 місяців перед зверненням по них. Але її сума не повинна перевищувати вартості тих послуг протягом місяця.
Для отримання соціальних послуг із сплатою диференційованої плати, особа, яка їх потребує, подає заяву в управління праці і соціального захисту населення РДА, копію паспорта або іншого документа, що засвідчує особу, довідку про доходи за останні 6 місяців перед днем звернення, копію довідки про встановлення інвалідності. Управління праці, сформувавши пакет документів, подає його до районної ради на розгляд спеціальної комісії, якою і приймається рішення: надати її чи ні. Аж після цього територіальний центр, отримавши відповідне рішення, документи, починає працювати з людиною.
Отже, ніхто з населення не залишиться наодинці зі своїми проблемами, усі будуть захищеними.
А щодо соціальних робітників, особливо у селах, то аж ніяк не можна принижувати їхню роль. Бо, крім надання соціальних послуг, вони, по суті, є ще і своєрідними психологами, носіями інформації, якої так бракує людям, яким вже не під силу виходити за межі подвір’я.
Тому прийняту у цьому році постанову потрібно було прийняти давно. Люди все зрозуміли б і звикли б до такого підходу. Адже якщо навіть доведеться проплатити за надання соціальних послуг, це порівняно ніщо із ситуацією, коли людина залишається наодинці зі своїми проблемами, будучи неспроможною долати їх самостійно.