На знімку: шляхи вирішення чергової із проблем обговорюють диспетчер Олександр Васильович Чернега (зліва направо), майстер по заміні приладів обліку електроенергії Олег Андрійович Токар, директор Бершадських електромереж Василь Трохимович Власюк і електромонтер Сергій Сергійович Бугеренко. Фото Руслана БАЙДАЛЮКА.
– Коли в оселях нормальне електропостачання, про нас, енергетиків, мабуть, ніхто і не згадує. Коли ж світло вимикається і все завмирає навколо, згадують всі, але вже такими словами, на які наш колектив аж ніяк не заслуговує.
Адже господарство наше чимале. Повітряні лінії електропередач 10 кіловольт розкинулися більше, як на шістсот кілометрів, більше, як на тисячу кілометрів лінії 0,4 кіловольта. А є ще ж кабельні лінії електропередач, більше півтисячі трансформаторних підстанцій, які теж потрібно обслуговувати. У колективі ж всього, враховуючи бухгалтерію, 132 працівники. Проте навіть з цими людьми нам дещо вдається. Особливо, коли вдається налагодити співпрацю з керівниками господарств у селах. Завжди, наприклад, ідуть нам назустріч такі, як П.Г. Марущак з Усті, І.С. Зублевич з Війтівки.
Найголовнішою із проблем є забезпечення подачі якісної електроенергії у параметрах, які повинні відповідати вимогам споживачів. Складність при цьому полягає в тому, що лінії електропередач були розраховані на середнє її споживання у межах двох-трьох кіловат. Але електроприладів безперестанку додається, тому лінії постійно доводиться реконструювати. І нам дещо вдається у цьому плані, навіть незважаючи на недофінансування. У цьому році, наприклад, вдалося прокласти кабельні лінії електропередач 0,4 і 10 кіловольт у Луговій, де було реконструйовано всі лінії, а прилади обліку спожитої електроенергії винесено зовні будинків.
З початку року ми капітально відремонтували майже 14 кілометрів повітряних ліній 10 кіловольт, замінили на них 59 опор. Замінено також 5,5 кілометра проводу, 340 ізоляторів. На повітряних лініях 0,4 кіловольта капітальний ремонт також здійснено майже на 14 кілометрах із заміною 410 опор, 11 кілометрів проводу, 110 ізоляторів, 270 вводів. Відремонтовано також 32 трансформаторні підстанції, 6 розвантажувальних – побудували. Чого тільки варто було виконати розчистку електроліній більше, ніж на 169 кілометрах. Виконано також нами роботи по відновленню 6,5 кілометра освітлювальних мереж у Війтівці, Флорино, Чернятці.
Хтось може подумати, що там, мовляв, тієї роботи по заміні, наприклад, ізолятора.
Насправді ж, коштує він до 50 гривень, а з виїздом на місце, роботою, його заміна обходиться нам в 300-350 гривень. Заміна ж електроопори – 2,5-3 тисячі гривень. А дехто нарікає: куди ми витрачаємо гроші?
На жаль, є категорія споживачів, які так і не можуть зрозуміти, чому за спожиту електроенергію потрібно розраховуватися у тому ж місяці, у якому нею користувався.
Недоплата за неї за жовтень цього року становила до десяти відсотків спожитої електроенергії. Недоотримавши за неї коштів, не мали за що купити відповідну кількість матеріалів для подальшого відновлення ліній електропостачання, бувало, що не мали змоги своєчасно ліквідувати аварії на них.
Проблемою є і дерева біля ліній електропередач, через які доводиться конфліктувати з населенням. Дехто так і не розуміє, що якість електропостачання залежить від того, у якому стані електролінії.
Саме при цьому збільшуються її втрати, знижується напруга тощо.
На жаль, є проблема з енергетиками в селах. Раніше виручали ті, які працювали в сільгосппідприємствах. Тепер же часто бабусі звертаються, щоб замінити вимикач чи патрон, до нас. Набагато дешевше це обходилося б, якби електрик був на місці, наприклад, у штаті сільської ради, як це пропонувалося на одній із сесій районної ради.
За 10 місяців цього року у Бершадські електромережі надійшло 100 мільйонів 631 тисяча кіловатгодин електроенергії, за яку ми повинні були заплатити більше 32 мільйонів гривень. Зібрали ж з минулорічними боргами 34 мільйони і виконали план на 105 відсотків.
Не може не турбувати нас і те, що нормативні втрати електроенергії у нас на 1,85 відсотка перевищують минулорічні за цей період. Якщо висловлюватися доступнішою мовою, то це може означати, що близько мільйона кіловатгодин електроенергії у нас вкрадено. Тому і змушені посилювати боротьбу з розкрадачами. Виявлення таких – лише справа часу, технічні засоби дозволяють це зробити, і надто дорого обходяться тоді вкрадені кіловати.
Тому чимось особливим напередодні свята похвалитися не можемо, бо є ще над чим працювати. Але, користуючись нагодою, хочу відзначити особистий внесок у загальну справу таких наших працівників, як М.С. Сизюк, Д.В. Шевчук, А.Г. Гарник, контролерів С.Г. Бойко, В.С. Кравчук, В.Г. Юраш, водіїв В.І. Мордач, С. В. Стебловський.
Вітаю всіх енергетиків району з професійним святом і разом з усіма іншими традиційними побажаннями бажаю, щоб було взаєморозуміння між нами і споживачами електроенергії. Щоб люди зрозуміли: ми не тільки для того, щоб збирати у них гроші, а намагаємося ще й вислухати кожного. Без перебільшення вважаємо, що ми на передньому краї роботи з населенням.