Подумалося, що якби Юрій Миколайович прийшов на роботу у ту ж Баланівку, Бирлівку чи П’ятківку одразу після студентської лави, хто знає, як ще б він формувався, як керівник, і чи взагалі зміг би тепер очолити таке сільськогосподарське формування, на території якого до його приходу давали раду аж чотири керівники тодішніх колгоспів. Адже, ніде правди діти, надто нелегко багатьом, а декому взагалі не під силу, було перелаштуватися із натоптаної роками колії буденного колгоспного буття на нові рейки технічного прогресу, цілої технологічної революції в сільгоспвиробництві. Йому ж, певною мірою, могло це вдаватися навіть легше, бо перед цим був дещо відірваним від сільсь - кого життя і не один рік гартував нервову систему, як і силу волі, працюючи з людьми на одному з найбільших підприємств райцентру. Тож коли очолив колектив Бершадської філії «Зернопродукту», щось вже було для нього буденним, особливо у вирішенні організаційних питань, а чомусь разом з усіма навчався сам. Адже хто коли міг повірити, що на полях у нашому районі працюватиме найсучасніша світова техніка і навіть буде впроваджено супутникову навігацію окремих машин. А стільки засобів хімізації взагалі ще не знала ця місцевість.
Золоте правило про те, що, тільки впроваджуючи все до дрібниць, можна дійти до якогось прогресу, теж могло переселитися з ним у Баланівку з його попереднього місця роботи – електротехнічного заводу. Бо саме там міг засвоїти, що іноді надто дорого обходяться вони підприємству, якщо з ними перестати рахуватися. Тож і на новій своїй посаді взявся контролювати все підряд.
Що це дає? Жнива, наприклад, закінчують щороку навіть на такій, як у них, площі за 2-2,5 тижні. І то тільки відговірка Ю.М. Шульца, що нібито розпочинає він їх раніше, бо господарство найпівденніше, тому і вдається справлятися у стислі строки. Адже варто допустити якийсь збій у їх організації і жнивувати, маючи такі масиви, довелося б до глибокої осені. Чого тільки варто дати раду готовому вирощеному урожаєві, маючи такі намолоти. Адже урожайність на славу. Вже три роки підряд, наприклад, поля озимої пшениці виявилися найурожайнішими в районі. В минулому році взагалі показник урожайності цієї культури перевищив 72 цнт з гектара. Ячмінь торік видав по 57 центнерів з гектара, по 33 – озимий ріпак. І надто важливо, що чи не найголовнішим з резервів у досягненні цих показників є навіть не сучасна техніка чи технології, а швидше всього людський фактор, вмілий підхід як до кожного з працюючих, так і до кожного поля. У головного агронома господарства С.П. Загарія, наприклад, який працює під безпосереднім керівництвом Ю.М. Шульца, на обліку практично всі складові, які впливають на урожайність – від попередника під ту чи іншу культуру, до вмісту поживних речовин у грунті на кожному з полів, підбору системи удобрення та хімічного захисту рослин. Ю.М. Шульц за фахом теж агроном. А ще характерним для цього господарства є те, що часто тут пробують працювати не зовсім так, як те диктує агрономічна наука, а підлаштовують її вимоги ще й під примхи «небесної канцелярії», ніби з нею теж намагаються співпрацювати. А про дотримання дисципліни в такому господарстві вже і не йдеться, бо вона давно стала тут своєрідним законом.
Є чому повчитися і на молочнотоварних фермах. У господарстві утримується 1100 голів ВРХ, з них 360 корів, від кожної з яких надоєно торік по 5,5 тисячі кілограмів молока. У Бирлівці і Баланівці впроваджено доїльні установки «Делаваль». Тому і не дивно, що молоко з цих ферм купують для виготовлення молочної продукції під відомою маркою «Президент».
Причому, технічну революцію мають намір здійснювати і надалі.
У Ю. М. Шульца, який не один вже рік успішно здійснює керівництво таким великим господарством, майже немає вільного часу. Але наскільки великим, мабуть, є і задоволення від того, що чимало чого вдається. Від того, мабуть, і його настрій, усмішка. Хоч треба розуміти, що й першими бути нелегко.
Щоразу під час зустрічі з ним переконувався: він досконало володіє ситуацією не тільки на полях і фермах, а й на ринку, без чого тепер керівникам не обійтись. Обізнаний він завжди також з тим, що діється в школах, дитячих садках, які на території філії і яким «Зернопродукт» постійно допомагає. Певна допомога надається і населенню.
Навантаження на долю Юрія Миколайовича, як і відповідальність, випали чималі, але й гордитися йому є чим.
За всім, звичайно, вбачається і праця людей, але надто важливо, хто веде їх за собою.
Про «Зернопродукт», ніде правди діти, ще і по сьогодні можна почути різне серед населення. Але заради справедливості треба відзначити, що дедалі більше хорошого.
У минулому році, наприклад, тільки Бершадською філією перераховано у бюджети всіх рівнів 3,6 мільйона гривень. І такі перерахування є щедрими щороку, у чому незаперечна частка і того, хто очолює даний колектив.
Завтра Ю.М. Шульц зустрічає полудень свого віку. Вдалося йому в житті вже чимало, тож хочеться побажати йому всіляких гараздів, щоб і надалі господарював з колективом плідно і ефективно, з притаманною йому усмішкою.
Павло КУШПЕЛА