На знімку (зліва направо): директор Сумівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Г.М. Гуз, дев’ятикласниця Світлана Пастушенко, лісничий сумівського шкільного лісництва десятикласниця Наталія Шевчук, директор ДП «Бершадське лісове господарство» М.В. Краснєєв, десятикласниця Антоніна Кокоша та заступник директора Сумівської школи з виховної роботи О.О. Андрусик.
Спочатку учасники зібрання оглянули шкільні новорічні композиції «Ялинка без ялинки». Перше місце в цьому конкурсі виборола учениця Війтівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Наталія Шепітко. Друге місце посіли яланецькі школярі, які представили колективну роботу. Третє місце поділили між собою учні Шляхівської та Кошаринецької шкіл. До речі, члени сумівського шкільного лісництва «Юні друзі лісу» підготували спеціальне звернення до людей з проханням про те, щоб вони, створюючи собі свято на Новий рік, не знищували лісові красуні. А учениця Джулинської школи Мирослава Мельник зачитала присутнім свій власний твір на цю тему.
Пленарна частина засідання розпочалася виступом начальника відділу освіти РДА Л.І. Дзюбенко. Ліс завжди служив людині, був її надійним другом і помічником. Піклуватися про природу, про ліс потрібно завжди, наголосила Лідія Іванівна.
За кращу еколого-натуралістичну та природоохоронну роботу цінними подарунками – книгами – було відзначено Сумівську, Флоринську та Чернятську школи. Почесними грамотами управління освіти і науки облдержадміністрації нагороджені шкільне лісництво Сумівської ЗОШ І-ІІІ ступенів за зайняте перше місце в презентації виставки досягнень шкільних лісництв в рамках обласного тижня екології та охорони природи, а також Джулинська школа за зайняте третє місце в обласному етапі Всеукраїнської акції «День юного натураліста».
Грамотами обласного управління та районного відділу освіти нагороджені учениці Сумівської ЗОШ Світлана Пастушенко – за зайняте друге місце в обласній науковопрактичній конференції «Ми і довкілля», а також Антоніна Кокоша – за підготовку науково-дослідницької роботи з основ лісового господарства. До речі, за плідну еколого-натуралістичну та природоохоронну роботу грамотою відзначено і відділ освіти РДА.
У своєму виступі директор ДП «Бершадське лісове господарство» М.В. Краснєєв наголошував, що світова спільнота стурбована тим, що на планеті щодня зникає близько 20 тисяч гектарів лісу, наводив приклад. Цю тенденцію слід переломити, потрібно відтворювати ліси. В рамках Міжнародного року лісів, зазначив Микола Володимирович, проведено чимало заходів, зокрема, тільки в межах державного лісового фонду в районі створено понад 120 га лісів. Великий обсяг робіт по благоустрою, озелененню населених пунктів проведено територіальними громадами, міською та сільськими радами. Активно долучилася до цього й учнівська молодь.
Цікавою була презентація шкільного лісництва «Юні друзі лісу» Сумівської ЗОШ, яке в 2011 році знову стало переможцем обласного конкурсу шкільних лісництв. Учнями цієї школи висаджено 79060 саджанців дуба черешчатого, черешні та горіха чорного, розчищено 8 джерел, 6 км берегу річки Південний Буг, на території села висаджено 33 туї, 100 кущів ялівцю козацького, 150 кущів самшиту та барбарису звичайного, виготовлено 102 шпаківні, 24 синичники, 125 годівниць для птахів, зібрано 950 кг жолудя та горіха чорного тощо. Окрім того, було проведено ряд природоохоронних акцій та операцій, зелених десантів, конференцій, зустрічей.
Презентовано було й екологічну лабораторію Сумівської школи, на базі якої проводяться засідання «круглих столів», семінари, спільні експедиції науковців, учителів та учнів, написання науково-дослідницьких робіт, екологічна пропагандистська робота, розробка спільних методичних посібників.
Про участь шкіл району в проведенні Міжнародного року лісів мову вела директор Бершадської станції юних натуралістів З.П. Панченко. Вона запропонувала створити районний екологічний парламент та обрати його раду.
Слово на зібранні брав і начальник прес-служби Вінницького ОУЛМГ С.Т. Вовк, який передав щирі вітання бершадцям начальника управління А.О. Бондаря.
На завершення для школярів було проведено конкурсно-пізнавальну програму «Лісознай».
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ