Напередодні на адресу сільського голови нaдiйшлo повторне звернення директора ТОВ «Укрцукорінвест» з проханням розглянути ситуацію, що складається на кагатному полі заводу, на позачерговій сесії сільської ради та прийняти відповідне рішення.
А вона непроста. В результаті введення кількох господарюючих суб'єктів на підприємство тут створено напружену правову, соціальну, а тепер уже й екологічну проблему. Ці питання неодноразово висвітлювалися у засобах масової інформації, в тому числі i на сторінках районної газети. Даним фактам ще дадуть відповідну оцінку контролюючі, правоохоронні органи та судові інстанції держави. Але сьогодні ніхто із членів територіальної громади не може залишатися байдужим до того, що відбувається на заводі.
– В житті не одного покоління красносільчан діяльність переробного підприємства асоціювалася із добробутом громади i чи не кожної родини села. Недалекий той час, коли під час урочистих подій вшановували цілі династії цукроварів. В останні десятиліття завод переробляв i більше 200 тис. тонн цукрових буряків i менше 40 тисяч, але щоб отак псувати вирощену неймовірними зусиллями селян сировину, такого ще не було, – з обуренням говорила колишній директор школи, депутат сільської ради п'яти скликань Н.Г. Безвенюк.
Сьогодні на кагатному полі продовжує псуватися майже 20 тис. тонн цукрових буряків.
З інформації Н.О. Дзицюк, ТОВ «Укрцукорінвест» неодноразово пропонувало представникам ПП «Kipc» та ТОВ «Красносільський цукровий завод» закупити цукровий буряк, який знаходиться на кагатному полі, або переробити його на інших умовах. На жаль, від даних пропозицій вони відмовилися.
– Така неконструктивна позиція іншої сторони, – зазначив заступник директора ТОВ «Укрцукорінвест» А.В. Перевозник, – створила вкрай небезпечну екологічну ситуацію в Красносілці, яка може перерости в екологічну катастрофу, у зв'язку з псуванням значної кількості цукрових буряків, що викликає неабияку тривогу жителів села i може призвести до непередбачуваних наслідків.
Відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада будує відносини з цукровим заводом на договірній i податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих законом, i не втручається у його виробничу діяльність.
Цим же законом передбачено, що органи місцевого самоврядування можуть виступати з ініціативою щодо перевірок, а також організовувати проведення перевірок на підприємствах з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади.
Тому виконком сільської ради ініціював перевірку ситуації на цукровому заводі, яка може викликати негативні соціальні, екологічні та інші наслідки, і звернувся 23 вересня поточного року до екологічної інспекції у Вінницькій області, а також до Бершадської районної державної адміністрації та районної ради з проханням надати практичну допомогу з цих питань органу місцевого самоврядування.
Враховуючи те, що екологічна ситуація, яка склалася на цукровому заводі, набуває загрозливого характеру для оточуючого середовища та невідомих наслідків для здоров'я людей через псування великої кількості цукросировини, депутати сільської ради вирішили направити подання ТОВ «Красносільський цукровий завод» та ПП «Кірс» про вжиття термінових заходів щодо переробки заготовленого та складованого на кагатному полі заводу цукрового буряка. На підставі п. б. 2. ст. 27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» – затребувати від власників цукросировини, яка в результаті тривалого зберігання почала масово псуватися, в термін до 25 жовтня 2011 року надати план дій по утилізації накопичених відходів з урахуванням його фінансового забезпечення.
На виконання рішення комісії з питань техногенноекологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Бершадській РДА від 14 жовтня 2011 року, сільському голові доручено за потреби підготувати повторні звернення до екологічної інспекції у Вінницькій області, інших природоохоронних та правоохоронних органів області.
Із 2008 року цукровий завод не сплачує орендної плати за землю, тому виконавчому комітету сільської ради доручено направити подання у правоохоронні органи відносно використання земель комунальної власності Красносільської сільської ради господарюючими суб’єктами, які здійснюють свою діяльність на цукровому заводі без правовстановлюючої документації. Тим більше, що пропозиції до сільської ради від арбітражного керуючого О. М. Сіроша та директора ТОВ «Укрцукорінвест» Н. О. Дзицюк щодо узаконення використання земельної ділянки під цілісним майновим комплексом цукрового заводу поступили.
Аналізуючи відносини двох протидіючих сторін, сподіватися на їх домовленості мало підстав, а вирішувати дану проблему територіальній громаді самотужки – не під силу. Тому надіємося на контролюючі природоохоронні та правоохоронні органи, у компетенції яких вирішити дану проблему.
А тим часом підприємство працює, ліквідовано заборгованість по заробітній платі, по сплаті податку на доходи фізичних осіб за поточний рік перед місцевим бюджетом. Хоча напруга не спадає. Тим більше прикро, що заручниками ситуації стали люди – розділені і посварені...
Іван ПУСТОВІТ, Красносільський сільський голова.