Цим покладено початок роботі з подальшої уніфікації пенсійного законодавства, а саме:
1. У законі затверджено нові принципи щодо пенсійного страхування. Висунуто нові вимоги до страхового стажу громадян, зокрема йдеться про таке: – поступово – по півроку за рік, підвищення пенсійного віку для жінок до 60 років, за відповідною шкалою:
- 55 років – які народилися до 30 вересня 1956 р. включно;
- 55 р. 6 міс. – які народилися з 1 жовтня 1956 р. по 31 березня 1957 р.;
- 56 р. – які народилися з 1 квітня 1957р. по 30 вересня 1957р.;
- 56 р. 6 міс. – які народилися з 1 жовтня 1957 р. по 31 березня 1958 р.;
- 57 р. – які народилися з 1 квітня 1958 р. по 30 вересня 1958 р.;
- 57 р. 6 міс. – які народилися з 1 жовтня 1958 р. по 31 березня 1959 р.;
- 58 р. – які народилися з 1 квітня 1959 р. по 30 вересня 1959 р.;
- 58 р. 6 міс. – які народилися з 1 жовтня 1959 р. по 31 березня 1960 р.;
- 59 р. – які народилися з 1 квітня 1960 р. по 30 вересня 1960 р.;
- 59 р. 6 міс. – які народилися з 1 жовтня 1960 р. по 31 березня 1961 р.;
- 60 р. – які народилися з 1 квітня 1961 р. по 31 грудня 1961 р.;
– підвищення мінімального страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, із 5 до 15 років; збільшення страхового стажу, необхідного для призначення не нижче мінімальної пенсії за віком жінкам – із 20 до 30 років, чоловікам – із 25 до 35 років; – військовослужбовцям збільшено необхідну вислугу років для призначення пенсії із 20 до 25 років.Внесено зміни в порядку призначення й перерахунку пенсій: Для призначення пенсії в законі затверджено враховувати середню заробітну плату по Україні не за останній рік перед зверненням, а за три календарні роки, що передують року звернення щодо призначення пенсії, а для перерахунку пенсії – середню заробітну плату, з якої призначено (перераховано) пенсію.
2. Крім того, надано можливість із заробітку для обчислення пенсії виключати періоди догляду за дитиною до трьох років, за інвалідом І групи, престарілим або дитиною-інвалідом, періоди строкової військової служби, навчання. Проводити призначення пенсій із заробітної плати лише за даними персоніфікованого обліку, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з липня 2000 року, становитиме менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв; Проводити перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам, які отримують пенсію за вислугу років, тільки після досягнення пенсійного віку.
Що стосується пенсіонерів, які працюють, то перерахунки їхніх пенсій у зв’язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму здійснюватимуть лише після звільнення з роботи.
3. Врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців: Обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; Граничний вік перебування на державній службі становить 60 років для жінок за відповідною шкалою (в п.1 даної статті) і 62 роки – для чоловіків за шкалою:
- 60 р. – які народилися по 31 грудня 1952 р.;
- 60 р. 6 міс. – які народилися з 1 січня 1953 р. по 31 грудня 1953 р.;
- 61 р. – які народилися з 1 січня 1954 р. по 31 грудня 1954 р.;
- 61 р. 6 міс. – які народилися з 1 січня 1955 р. по 31 грудня 1955 р.
Цей вік буде граничним, інститут продовження перебування на державній службі скасовано.
Обчислення пенсій зменшено з 90% до 80% заробітної плати держслужбовців, яка є базою для призначення цих пенсій.
Отже, пенсія державним службовцям призначатиметься у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи при стажі роботи 10 років на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, та при стажі роботи на менше як 20 років на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців не залежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку, із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Збільшено з 24 до 60 календарних місяців врахування складових заробітної плати для призначення пенсії; Достроково (за півтора року) призначена пенсія державним службовцям, депутатам, прокурорам, суддям буде виплачуватися лише не працюючим пенсіонерам; Що стосується державних службовців, які працюють і їм призначено пенсію згідно Закону України «Про державну службу» до набрання чинності цього закону – жодних обмежень немає, але якщо людина вийшла на пенсію після 1 жовтня і продовжує працювати, то їй виплачуватимуть пенсію в розмірі трудової пенсії.
4. Щоб пом’якшити наслідки запровадження нового пенсійного закону, у ньому передбачено певні компенсаторні та заохочувальні заходи, розраховані на платників страхових внесків і найманих працівників. Зокрема, ідеться про таке: – при призначенні пенсії за віком працівникам бюджетної сфери (вчителям, лікарям...) установлено одноразову допомогу в розмірі 10 призначених пенсій, якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію; – на період підвищення пенсійного віку пенсія жінок буде збільшуватися на 2,5% за кожні півроку більш пізнього виходу на пенсію; – протягом перших трьох років після запровадження закону передбачено добровільний вихід на пенсію жінок після досягнення 55 років за умови наявності у них не менше як 30 років страхового стажу та у разі звільнення з роботи. При цьому за кожний місяць більш раннього виходу на пенсію її розмір буде зменшуватися на 0,5%.
Компенсаторні заходи передбачено й у зв’язку з запровадженням ІІ рівня пенсійної системи. Ідеться, зокрема, про те, що накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування почне діяти з року, у якому буде забезпечено бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду України.
Особливістю закону є те, що всі вимоги стосуються ново призначених пенсій, тобто якщо пенсіонерові призначено пенсію до набрання чинності цього закону, то показники його стажу і зарплати переглядатись не будуть.
Набуття законом чинності збігається в часі з черговим перерахунком пенсій у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Під час перерахунку буде реалізовано два положення закону: зафіксовано розміри пенсій, що перевищують максимальний розмір, а перерахунки пенсій пенсіонерам, які працюють, у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму здійснюватись не будуть. Не перераховуватимуть такі складові пенсійної виплати, як мінімальний розмір пенсії та доплата за понаднормовий стаж.
Світлана КЛІТЧЕНКО, заступник начальника управління Пенсійного фонду України у Бершадському районі.