На знімку (зліва направо): помічник комбайнера Леонід Андрійович Коритчук, директор ТОВ «Осіївське» Василь Григорович Топіха, комбайнер Віктор Олексійович Кубко та агрономобліковець Віталій Миколайович Коваленко ходом соєвих жнив задоволені
Поділитися першими підсумками господарювання, планами на майбутнє попросили директора ТОВ «Осіївське» В. Г. Топіху. Ось про що він розповів: – Компанією «КернелТрейд», яку я представляю, у ТОВ «Осіївське» вкладено вже чималі кошти – у насіннєвий матеріал, засоби захисту рослин, технології тощо. Із впровадженням поверхневого обробітку грунту технології помінялися взагалі. А це означає, що довелося осучаснити машинно-тракторний парк.
На осіївських полях тепер цілодобово працює трактор «Нью Холенд» з відповідними знаряддями.
Щоправда, в зв’язку з тим, що в це господарство ми увійшли лише у березні, то ще не встигли зробити все, що планували, тому і не отримали того урожаю, на який розраховували. Але навіть досягнуті показники – 30 центнерів пшениці з гектара і 36 центнерів озимого ячменю у перехідний період вважаємо непоганими. Нинішньої осені і відсіялися вже за своєю новою технологією.
У веденні рослинництва, по суті, відбулася справжня «революція». Спочатку дехто навіть скептично ставився до перемін, але результати роботи доводять зовсім інше. У господарстві є ще 570 гектарів кукурудзи. На чималих площах соняшник, але найважче переживати в осінній період хіба що відсутність опадів. Адже посіяли, а ніхто не може дати гарантію, що з того вийде. На гарний лад налаштовує тільки те, що кадри в Осіївці чудові, нову техніку освоїли швидко, хоч і не просто це було зробити.
Кажуть, технічне переозброєння – це вивільнення робочої сили. Однак осіївське господарство щодо кількості працюючих яким було, таким і залишилося. Як і звільнили когось, то хіба що за якісь порушення, яких не маємо наміру терпіти й надалі. Наша позиція така, що насамперед цінуватимемо ставлення до роботи. Людина повинна розуміти, що для того, щоб заробити, вона повинна щось зробити. А щодо заробітної плати, то видаємо її два рази в місяць, і збоїв не було.
У цьому році посіяли 200 гектарів озимого ріпаку і маємо вже чудові його сходи, 960 гектарів озимої пшениці.
У планах і надалі освоювати нову техніку, використовувати сповна сівалки, щоб сіяти по так званому нульовому обробітку грунту. Одним словом, започатковану «революцію» продовжуватимемо.
Так, кошти вкладаємо чималі, але розраховуємо на віддачу, насамперед, домагатися максимальних результатів при мінімальних затратах. Для цього маємо намір придбати ще два сучасних комбайни з набором жаток до них, інші машини та знаряддя.
Щодо галузі тваринництва, то поголів’я ВРХ ми зберегли.
Але чи не єдиним позитивним моментом для нас у його веденні була доїльна зала, яка цілком виправдовує себе.
Отже, надалі займатися будемо тільки дійним стадом, яке нарощуватимемо до 500 голів. Поголів’я корів з невисокою продуктивністю вибраковуватимемо.
Але щоб підтримувати продуктивність худоби на рівні, змінили підходи і до формування кормової бази, вологого зерна кукурудзи, наприклад, на зберігання закладати не будемо. А от технічне переоснащення відбудеться і в тваринництві. Осьось у господарство надійде сучасний змішувач-кормороздавач, з допомогою якого корми чітко збалансовуватимуться перед роздачею.
Свинарством не займатимемось. У компанії є господарства з чималим поголів’ям свиней, але там зовсім інші технології, менші затрати, у порівнянні з осіївськими.
Читачів газети може зацікавити, за який проміжок часу окупляться у ТОВ «Осіївське» затрати. Не дочекавшись навіть завершення року, відповісти на це запитання не просто, однак ми впевнені, що в Осіївці нічого надзвичайного не станеться. Як тут не згадати вислів японців щодо України, які нам нібито заздрили з приводу того, що нам є ще, мовляв, куди рости. Тож є ще куди «рости» і ТОВ «Осіївське».
Щодо Бершадщини взагалі, то це чудовий природний край, люди, які цінують себе і свою працю. А з такими у нинішніх умовах можна гори, як кажуть, перевернути...
Від автора. Належне потрібно віддати тому, що даний інвестор не тільки сміливо увійшов у це господарство, але й одразу ж, як кажуть, зі знанням справи поставився до вирішення проблем соціальної сфери. Можна було б вже наводити чимало прикладів конкретної допомоги, але відзначу один – місцевій школі було закуплено й встановлено 33 пластикові вікна.
Василь Григорович запевняє, що у компанії, яку він представляє, рівне ставлення до всіх громадян – як до працюючих, так і взагалі до жителів села. За оренду землі за кожний пай у цьому році видають по сім центнерів зерна пшениці і по два центнери ячменю. Вивчається питання і про видачу кукурудзи. Товариство іде назустріч будькому, як тільки від того користь.
Заслуговувала на увагу під час наших відвідин і організація обмолоту сої у полі, де якраз розпочинали цю роботу.
Технологію вирощування цієї культури тут освоїли настільки, що під нею цьогоріч зайняті понад 300 га поля.
Найсучаснішими імпортними комбайнами її обмолот вели екіпажі В.О. Кубка, М.В. Паляниги, В.П. Кравчука. Одним таким комбайном навіть таку непросту культуру, як соя, вдається молотити за день на площі до тридцяти гектарів. А почерк інвестора, як і взагалі культури ведення землеробства, вбачався вже і тут. Соєве поле було чистим від бур’янів, урожайність перевищувала 20 центнерів з гектара. На чергуванні у цьому полі спілкувалися з агрономом-обліковцем В.М. Коваленком та двома охоронниками.
Одним словом, в Осіївці робиться все, що повинно робитися о цій порі у справжніх господарів. Чимало доброго, звичайно, було започатковано тут і в попередні роки, але й про інвестора вже можна сказати: прийшов він у це село надовго і всерйоз.
Павло КУШПЕЛА