– Безумовно, великою проблемою є сміттєзвалище, – розповідає Флоринський сільський голова С.П. Рожкевич.
– В мене чимало часу пішло на те, щоб довести всім, що це проблема не тільки Флоринської територіальної громади, а й району, адже 95% сміття вивозиться з міста.
Звісно, утримувати такий об’єкт наша громада не в змозі. Добре, що районне керівництво долучилося до вивчення цього питання і допомогло, за що ми щиро вдячні.
Сміттєзвалищем буде опікуватися комунальне підприємство «Бершадь-ринок». Але це проблему повністю не розв’яже, адже сміттєзвалище знаходиться занадто близько від населеного пункту.
Сергій Павлович окреслив ще одну проблему громади – забезпечення населення питною водою, особливо жителів вулиць Гоголя, Лісової, провулку Лісового, частини вулиці Комарова. Забрудненість криниць тут досить велика. В селі лише два водогони – один з них постачає воду до дитячого садка, другий, протяжністю один кілометр, збудований в 2007 році по вулиці Гоголя, в якому вода технічна. Абсолютна більшість населення користується водою з криниць. До речі, у Флорино 70 громадських криниць, дві з них цього року облаштували спільними зусиллями. Є й бочка для доставки води, яку поки що не використовували.
Флоринська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, в якій навчаються майже 400 учнів, одна з кращих в районі. Але й тут є проблемні питання, зокрема, з підвозу дітей, особливо з вулиці Зеленогайської, яка знаходиться за 5-7 кілометрів від навчального закладу. Наразі активно вивчається питання передачі шкільного автобуса в оренду відділу освіти райдержадміністрації. Потрібно і підвозити людей із Зеленогайської вулиці у вихідний день на ринок, адже рейсові автобуси туди не ходять.
Окрім цього, додає С.П. Рожкевич, школа не має внутрішнього туалету, а це теж є великою проблемою, адже його облаштування потребує значних коштів. В навчальному закладі і дитсадку потрібно також замінити вікна на сучасні, які добре зберігають тепло. За словами Сергія Павловича, цей процес розпочато – в дитсадку вже замінено п’ять вікон, в школі теж їх замінили в двох класах.
Нещодавно місцевим освітянам додала клопоту ще одна проблема – водопостачання в школі, адже вийшла з ладу башта, яку навряд вже зможуть відремонтувати. Найближчим часом в навчальному закладі мають встановити замість старих економні котли для опалення.
Сільському будинку культури в Флорино, без сумніву, потрібен капітальний ремонт.
Флоринчани, як запевнив С.П. Рожкевич, продовжують співпрацю, започатковану попереднім сільським головою В.І. Нікітчуком, з фондом розвитку і проектними організаціями. Тож підготовили документи і сформували чотири напрямки роботи на перспективу по проектах. Так от, що стосується сільського будинку культури, то тут передбачається відкрити центр дозвілля молоді. «Ми хочемо, щоб тут функціонували і гуртки, – каже сільський голова, – адже у нас є зразковий дитячий вокальний ансамбль «Світанок», народний духовий оркестр, танцювальний гурток, багато талановитих людей».
Другий напрямок – бла гоустрій населеного пункту. Планується, насамперед, облаштувати місця для відпочинку людей, ігрові майданчики в дитсадку, сільському парку, по вулиці Зеленогайській та в інших місцях. Розробляється й проект, щоб побудувати у селі велике футбольне поле, адже шанувальників цього виду спорту в селі чимало. До Дня перемоги з ініціативи сільського голови у Флорино започатковано проведення футбольного турніру, присвяченого Герою Радянського Союзу Бойку Савелію Івановичу.
Наступний пріоритет – вуличне освітлення.
– Навіть при безгрошів’ї, – продовжує розповідь Сергій Павлович, – ми знайшли можливість закупити 90 ліхтарів безпосередньо у виробника в Харкові, а також один кілометр проводу.
Попри все, начальник управління економіки РДА В.Е. Ольшевський зауважив: Флоринська сільська рада – єдина із всіх територіальних громад району, яка за підсумками півріччя не виконала бюджет. І хоча невиконання зовсім незначне, це, на його думку, свідчить про певні проблеми як з наповнення бюджету, так і адміністрування. Голова ж райдержадміністрації О.Ф. Снігур наголосив: головне питання для громади нині – наповнення бюджету. Олександр Федорович поставив завдання ретельно розібратися з орендною платою за землю, шукати інші резерви.
– Надходження до сільського бюджету у порівнянні з минулим роком збільшилися, вони будуть зростати і з часом, – коментує ситуацію сільський голова С.П. Рожкевич. – Проблема в тому, що доведений показник по збору доходів за формульним розрахунком, де враховується діяльність за попередні три роки, дещо завищений. До того ж, зменшився обсяг дотацій сільській раді з району.
Так, резерви є, погоджується Сергій Павлович з членами робочої групи, які висловили свої думки, пропозиції з цього приводу. Мабуть, активніше, радили вони, слід працювати з приватними підприємцями, яких в селі більше сімдесяти, можливо, переглянути ставки орендної плати за землю тощо. Від виконання дохідної частини бюджету залежить вирішення багатьох питань соціальноекономічного розвитку територіальної громади.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ