На знімку: ще задовго до зборів жителі села обговорювали життя-буття громади. Фото Руслана БАЙДАЛЮКА.
Це село хоч і є однією з найвіддаленіших окраїн району, та у 322 дворах тут проживають 775 жителів, з них 321 – працездатного віку і тільки більше трьохсот – пенсіонери. Якби хтось міг дати на сьогодні єдиний правильний рецепт виходу села із скрути, з такою армією людей можна ще гори звернути. Щоправда, торік народилося лише восьмеро дітей, тоді як померло в 3,5 раза більше.
Саме з наведення таких статистичних даних почав звітувати на зборах сільський голова В.М. Усатюк.
Впевненості у майбутньому Голдашівки додає й те, що у школі зараз навчаються 70 учнів, є 38 дітей дошкільного віку. Сільською радою щось робиться задля громади. Адже лише за період від 17 листопада минулого року проведено 5 сесій, на яких розглянуто 32 питання і 41 заяву, 19 з них – з питань землекористування.
Вирішення багатьох соціальних програм, відзначено у доповіді, напряму пов’язане з фінансуванням. А оті фінанси, якраз і співають романси. Та ще й єдиного базового господарства у селі нема, підтримкою якого надійно можна було б заручитися. Натомість є три селянсько-фермерських господарства, які очолюють А.Т. Головня, О.У. Слота і П.М. Третяк.
Як і в кожному з сіл тут гостро стоїть проблема зайнятості населення, немає навіть автомобіля для ритуальних потреб, існує багато невирішеного з благоустрою. Щоправда, чимало й робиться. Діє дитячий садок, створено комунальне підприємство «Молочай». І населення не зовсім без діла – у кожному третьому дворі корова, до його послуг чотири приватних торговельних точки. Те, що дане село не таке вже й безнадійне, засвідчив і звіт дільничного інспектора міліції.
Хоч обговорювати із названих питань було що, все ж швиденько затвердили місцевий збір на рік на засадах добровільного самооподаткування в розмірі 10 гривень з двору і місцевий збір від фермерів та орендаторів в сумі 15 гривень з гектара орендованої землі, й акцент розмови на зборах змістився на інше. Жителі села вже знали про можливе входження до них нового інвестора – потужного агрохолдингу.
Пристрасті і суперечки з цього приводу вже й раніше точилися у селі, мов у розтривоженому вулку, тож панували вони і серед учасників зібрання. Адже йшлося про майбутнє Голдашівки, про дотримання надалі земельних та майнових прав її жителів.
Першими захищали інтереси громадян села фермери. А.Т. Головня, наприклад, висловився, що запропоноване входження в їх село даного агрохолдингу не що інше, як атака на дрібний бізнес. В даний час всі поспішають встигнути взяти землю в оренду, бо потім доведеться її купляти, як вона почне продаватися. Ви прийшли, звернувся він до представника агрохолдингу, як агресори, навіть не заручившись підтримкою власників земельних паїв.
Про те, що голдашівським фермерам пропонували продати корпоративні права на їх СФГ, інформував ще один з фермерів – депутат районної ради П.М. Третяк, який користується в селі авторитетом. Але я, заявив він, на таке не піду. Він сказав що вони, фермери, готові навіть вирішувати між собою питання переходу пайовиків від одного до іншого.
Від третього фермерського господарства виступила А.Д. Слота. Всі троє виступаючих наголошували, що остаточне право вибору все-таки має бути за власниками земельних паїв. Яке вони приймуть рішення, так і буде. Але треба враховувати, що всі нинішні фермери на виду, їх знають і з ними можна завжди зустрітися й попросити допомоги, а от нових інвесторів-варягів ніхто не знає. Тим більше, що і в них є свої проблеми в господарюванні.
І все ж злива звинувачень посипалася і на адресу фермерів, особливо на А.Т. Головню. Чия вина, запитували вони, що в селі розібрали їх майно? Чому не здійснюються виплати за його оренду?
3гадали навіть про несплачений борг у Пенсійний фонд колишнім ТОВ «Валерія», через що дехто недораховується трудового стажу. Йшлося і про окремі випадки недобросовісних розрахунків за орендовану землю.
Відповідали на запитання присутніх на зборах й голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур та голова районної ради М.Г. Бурлака, начальник районного управління Пенсійного фонду України В.А. Білюга. В роботі зборів також взяли участь начальник управління праці та соціального захисту населення Н.І. Чорнобай, начальник відділу Земельних ресурсів В.Д. Гладкий, виконуюча обов’язки начальника управління АПР РДА Л.В. Гладиборода.
Представник агрохолдингу П.Г. Лавренюк теж заявив,що жителі Голдашівки повинні самостійно обирати собі інвестора. Однак тут же з критикою на його адресу виступив один із фермерів-сусідів В. Я. Гондарук.
М. Г. Бурлака наголос у виступі зробив на тому, що благополуччя громади надалі залежатиме від кожного з її представників. З помилок, які були допущені, можливо вийти тільки всім спільно. Щодо зауважень до фермерів, то всі вони будуть взяті на контроль владою району.
О.Ф. Снігур довів до відома учасників зборів свою позицію, як і влади в цілому, наголосив, що завданням надалі буде розвивати в селах тваринництво. А з приводу розбазарювання майна колишнього КСП – то цим займатимуться відповідні комісії та органи.
В цілому на зборах було зроблено висновок, щоб надалі продовжувати співпрацювати з названими вже фермерами. Однак Олександр Федорович попередив, що давати їм цей шанс – право власників земельних паїв. Висловлюючись футбольною термінологією, головою райдержадміністрації було пред’яв лено фермерам Голдашівки «жовту картку». Тобто, якщо на них й надалі надходитимуть скарги, то він залишає за собою право, щоб не розпалося село, запросити сюди надійних інвесторів, які вміють працювати і біля землі, і з людьми.
Події у Голдашівці повинні стати пересторогою для інших фермерів і орендарів у районі.
Павло КУШПЕЛА.
Від редакції.
Коли матеріал вже було підготовлено до друку, до редакції завітав колишній голова спілки співвласників майна у Голдашівці А. П. Зеленецький і повідомив, що майно було розпайоване зборами пайовиків ще у 2006 році і передане на баланс спілок фермерських господарств. Тож на сьогодні розпоряджатися ним мають право тільки збори співвласників фермерських господарств.