На знімку (справа наліво): голова РСТ М.П. Слісарчук, продавець Р.В. Жук та голова правління СТ „У Аліни” О.В. Третяк в кооперативному маркеті с. Серединки.
У вересні минулого року на Вінниччині, зокрема і в Бершадському районі, проходив Всеукраїнський семінар-нарада за участю голів Кримспоживспілки та облспоживспілок, на якому вивчався передовий досвід роботи з підвищення ефективності кооперативної діяльності в сучасних умовах.
Ділилися ним і бершадці. Що змінилося відтоді? Чим живуть нині бершадські кооператори?
– Ми не стоїмо на місці, а розвиваємося, – говорить голова правління Бершадського районного споживчого товариства М.П.
Слісарчук. – З року в рік ростуть в нас показники як по торгівлі, так і по громадському харчуванню, виробничій і заготівельній діяльності.
Так, торік загальний обсяг товарообігу склав 7,4 млн. грн., за шість місяців нинішнього року – вже 3,874 млн. грн. Якщо оборот ресторанного господарства за 2009 рік склав 896,6 тис. грн., то за півроку 2010-го – вже 622 тис.
грн. Суттєвого приросту досягнуто у виробництві і заготівлях. Торік обсяги виробництва становили 3,686 млн. грн., заготівельний оборот – 1,882 млн. грн. Збільшилися й власні обігові кошти, які складають 1,1 млн. грн., а також середньомісячна заробітна плата наших працівників – з 818 грн. торік до 1060 грн. тепер.
Нині, за словами Миколи Петровича, основний напрямок розвитку споживчої кооперації – перехід підприємств системи на прогресивні методи самообслуговування. Що це дає? Насамперед, підвищує культуру торгівлі, збільшує товарообіг (в деяких маркетах в 2-3 рази). Але найголовніше – покупцям так зручніше вибирати товар, вони мають вільний доступ до нього. Частина магазинів давно вже використовує цей метод, а за рік на самообслуговування перейшли маркети у Ставках, Великій Киріївці, Шляховій, Тернівці, Серединці, М’якоході, Маньківці.
– Крім того, що переводимо магазини товарів повсякденного попиту на метод самообслуговування, – продовжує розповідь М.П. Слісарчук, – осучаснюємо крамниці, приводимо в порядок їх зовнішній вигляд, рекламу, виконуємо ремонти, міняємо на сучасні вікна і двері, переробляємо підлоги, опалення. У цьому легко переконатися на прикладах торгових закладів у Тернівці, Шляховій, М’якоході, Маньківці та інших селах. Лише з початку нинішнього року в реконструкцію і ремонти вклали близько 500 тис. грн. Робимо все для того, щоб бути конкурентоспроможними.
До речі, реконструкція проводиться і в кооперативних закладах громадського харчування.
Зокрема, в кафе „Меркурій” в Бершаді, „Світанок” в Шляховій, де замінили вікна і двері, встановили кондиціонер, роблять опалення. Кооператори планують відродити кафе і в Чернятці. Проводиться ремонт і в ресторані „Поділля”.
Сферу виробничої діяльності кооператорів району гідно представляють ковбасний цех СТ „Надія” (голова правління І.Г. Демчук), продукція якого користується широким попитом далеко за межами Бершадщини, та хлібозавод СТ „Бершадський хліб” (голова правління В.М. Медвідь).
– Хлібозавод нині працює в жорсткій конкуренції, – пояснює М.П.
Слісарчук, – адже хліб до нас завозять і з сусідніх Гайсинського, Тростянецького, Балтського, Теплицького та інших районів, де виробники знаходяться в кращих умовах, бо мають природній газ.
Проте бершадський хліб – продукція високої якості, його купують і в селах району. Добилися цього, зокрема, завдяки турецько-італійській лінії, яку придбали два роки тому. Правда, через високу вартість електроенергії цю лінію довелося переобладнати, і тепер вона працює на дровах.
Варто зазначити: розповідаючи про діяльність кооператорів, Микола Петрович впевнено оперував цифрами і даними, наводив конкретні приклади. Особливо наголосив на тому, що підприємствами районного СТ торік сплачено податків на суму 1,8 млн.
грн., а за шість місяців нинішнього року – 1,02 млн. грн. Однак, спираючись на думку одного із засновників кооперативного руху на Поділлі Йоахима Волошиновського, при цьому зазначив: сила кооперації не в грошах, а в людях.
Кращими кооператорами справедливо вважають голів СТ „Жасмин плюс В” А.І. Зуєва, „Сафарі” – М.В. Бурдейого, „У Аліни” – О.В.
Третяк, „Косючка” – Є.В. Косюка, „Дакі” – І.М. Загорулько, „Лісничанське” – О.Ф. Марківську, „Надія” – І.Г. Демчука, „Калина плюс” – Р.С. Бондар, „Меркурій” – Г.М.
Слісарчук, „Бершадський хліб” – В.М. Медвідя та багатьох інших прихильників цієї форми господарювання.
На завершення розмови голова правління районного СТ М.П. Слісарчук сказав: – Хочеться, щоб усі бершадці були багаті при будь-якій владі і охоче йшли в наші крамниці та заклади громадського харчування.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.