Fridge magnet wooden gears

Сільська рада – пасинок держави?

  • Подобається5Не подобається
  • 3 Березня 2010, 08:32

Сумівка мало чим відрізняється від інших сіл області. Є тут школа, дитячий садок, клуб, бібліотека, ФАП, пошта і сільська рада. Ну, і, звичайно, магазини, базар, автобусне сполучення з районним та обласним центрами. Одним словом, такий собі набір кондомінімуму для нормального життя і зв’язку із «зовнішнім світом». Населення села – 1700 чоловік. З них 375 пенсіонерів, 500 працездатного віку, решта – діти. Тобто, село за сьогоднішніми мірками – велике. Як ним управляти, як формувати бюджет, як ремонтувати дороги, школу, дитячий садок, як забезпечити ФАП ліками – про це та ще масу проблем кореспонденту газети розповідає сільський голова Олександр ЛОБОДОВСЬКИЙ.
– Олександре Володимировичу, сільським головою ви вже дванадцять років поспіль. То чи були такі роки, коли сільська рада не відчувала потреби в грошах?
– Був такий період – другий рік земельної реформи Президента Кучми. Тоді ліквідували колгоспи, і у відання сільської ради перейшли землі запасу та резерву. Ми їх здавали в оренду і, звичайно, мали надходження до бюджету. Ось тоді ми й справді виконували функції органу місцевого самоврядування. Без проблем купували вугілля для школи, допомагали людям, які потребували коштів на лікування тощо. І це при тому, що тоді сільський бюджет становив 24 тисячі гривень на рік! Сьогодні він «перевалив» за півмільйона. А заробітну плату працівникам бюджетних установ виплатити вчасно не вдається, завжди з перетяжкою у 3-4 дні, а то й тиждень.
– То, можливо, стане набагато легше після того, як ви самі «формуватимете» сільський кошторис?
– Коли нас, сільських голів, збирала Прем’єр-міністр у Києві, то всі дружно кричали «одобрямс» і плескали в долоні. Але ж альтернативної думки слухати ніхто не хотів.
Тоді говорили про те, що всі гроші, які ми отримуємо з району, будуть іти напряму з Києва. Ви собі це можете уявити, коли сільський голова приїжджає до міністерства і починає ходити по кабінетах, аби «вибити» якусь копійку. Нонсенс, бо нас навіть близько до тих кабінетів не підпустять. Тоді як з ра - йонною владою ми завжди можемо знайти компроміс.
– Але кажуть, що саме у районних бюджетах «сільські гроші» пропадають.
– Тобто, що їх там крадуть?
Такі заяви просто смішні, адже ще нікого не зловили за руку і не посадили. Це був такий собі передвиборний піар.
Дивитися на проблему сільського бюджету потрібно зовсім з іншого кута зору.
Так, ми можемо самі собі його сформувати, виходячи з власних потреб, і це добре.
Я ж не збираюся записувати, що мені потрібно 10 мільйонів на рік, і потім вимагати гроші, які не зможу використати. Щодо формули розподілу міжбюджетних трансферів, то й тут потрібно добре помізкувати. Бо якщо для великого міста, наприклад, вони можуть становити 0,8 відсотка (бо ж враховується кількість мешканців та кількість споживачів послуг), то для Сумівки, напевно, треба множити на вісім, а для сусідніх Кошаринців, в яких менше жителів, ніж у нас виборців, і на всі 12. Бо ж і в цьому селі має бути амбулаторія, дитячий садок, і лікар має до хворого приїхати.
– Сьогодні в сільському бюджеті «залишатимуть - ся» транспортний та екологічний податки, це збільшить ваші власні надходження.
– Середньозважений показник транспортного податку у мене три тисячі! Це хіба гроші? Який ремонт доріг я зможу провести, коли потрібно купити щебінь-асфальт, винайняти техніку, спеціалістів... Я он прочитав, що Вінниця має такого податку до 30 мільйонів, то там можна щось робити. Я більш, ніж переконаний, що запропоновані «полегшення» принесуть тільки проблеми, адже кожне село було і залишається дотаційним. З отих півмільйона сільського бюджету, про які я говорив, – лише 110 тисяч наші власні. І то іноді їх доводиться перекидати на витрати, на які держава недофінансувала.
Освіта, медицина, культура – завжди хоча б на 20-30 відсотків недофінансовується державою. То яке моральне право має держава з нас щось питати, якщо вона не виконує своїх зобов’язань? І це так рік у рік.
Дорогу підправити, медикаменти для ФАПу, фарба для ремонту школи чи дитячого садка – це все іноді треба ходити і випрошувати у підприємців. Хіба це повноваження сільського голови?
– Ну, а з місцевим сільгосппідприємством ви маєте якісь домовленості?
– Лише усні. Тепер доведеться підписувати угоду про соціальне партнерство. Бо з першого серпня за те, що він трактором прогорнув на вулицях сніг чи на сміттєзвалищі втрамбував відходи, а я йому не заплатив, то матиме він штраф не менше 200 тисяч гривень і ще «пришиють» корупцію. І ця соціальна угода лише для того, щоб прикритись буквою закону.
Спілкувалась Галина ЧОРНА.
«Вінниччина».

Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
5 фото   
<b>Театралізоване дійство «Щедра кутя. Новий рік»</b><br />Три головні зимові свята приходять разом у кожен дім &ndash; чи не найбажаніші для кожного українця, адже саме вони...
2 фото   
<b>Фронтові дороги Олексія Шемішана</b><br />Недавно відзначив свій 89-ий день народження гвардії полковник, голова Всеукраїнської організації інвалідів війни та...
4 фото   
<b>Сонячне свято в Серединці</b><br />Цьогоріч традиційне свято – День села – було незвичним, адже відзначалося 65-річчя незабутнього Василя Думанського…
3 фото   
<b>Згадаймо лікаря Григорія Будкевича...</b><br />24 січня минає 115 років з дня народження заслуженого лікаря УРСР, головного лікаря Бершадської районної лікарні,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тернівка
Мазур Микола Пилипович (1906) 1906 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
З невеликої майстерні, де кілька ремісників виготовляли раніше на замовлення селян вози та брички, до сучасного підприємства з потужною енергетичною базою — такий шлях за роки Радянської влади меблевої фабрики. Нині вона дає для квартир трудящих та підприємств громадського харчування меблів на 2 млн. крб. щорічно. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Сільська рада – пасинок держави? - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення