У пору обіднього доїння зустрілися оператор машинного доїння Галина Дмитрівна Нижник і головний зоотехнік господарства Володимир Петрович Постолатій. Фото Руслана БАЙДАЛЮКА.
Завідуючий фермою І.П. Коновал відразу ж заходився пояснювати, що молоко від корів у холодильне устаткування потрапляє навіть без контакту з повітрям
Якщо в країнах Європи молоко закупляють за дванадцятьма якісними показниками, то не забариться пора, коли і перед нашими виробниками постане така вимога.
Хоч у плані упорядкування території тут ще є до чого докласти рук, ступивши на це подвір'я, оглянувши ферми, так і пригадалася приказка, що вже по гнізду можна впізнати, яка у ньому птиця гніздиться. Незважаючи на те, що робочої сили тут стало менше, як колись було у колгоспі, самі приміщення охайно вибілені, худоба у них в належному стані, а при вході навіть підставка для велосипедів, якими приїжджають працюючі.
Завідуючий фермою І.П. Коновал відразу ж заходився пояснювати, що молоко від корів у холодильне устаткування потрапляє навіть без контакту з повітрям. Звідсіля і його якість. Під час доїння не було видно ні доїльних відер, ні бідонів, без яких важко уявити ферму. Спеціальний пристрій навіть показує, коли саме і яку корову вже подоєно. Звідсіля оперативність при доїнні, зменшення проблем із захворюванням вимені.
Операторів машинного доїння на одне чотирирядне приміщення четверо. І навантаження на одні руки зросло, проте і заробітна плата збільшилася – в залежності від виробленої продукції, до трьох тисяч гривень у місяць.
Нині тут тільки згадують, як при колгоспній системі з тваринниками розраховувалися навіть цукерками. Кормовози, знову ж таки – в залежності від виробленої продукції, отримують по 2,5 тисячі гривень у місяць. Середня продуктивність корів на цій фермі становить до 25 літрів молока.
Навіть тепер, коли частина корів у запуску, надоюють щодня до 20 кілограмів молока, тоді як в середньому по філії по 17.
Обслуговує доїльне обладнання, він же й організовує доїння, В.А. Чернявський. Підбирали операторів машинного доїння на цю ферму з урахуванням їх професійних якостей. Г.І. Гончарук, наприклад, доїла корів ще у період існування колгоспів, Г.Д. Нижник, як і Т.В. Чорнокульська, теж з досвідом роботи на фермі. Тільки Тетяна Іванівна Скакунова, яка і підміняє колег, прийшла у тваринництво недавно.
Освоювали нове доїльне обладнання всі гуртом, ще коли його монтували і пропускали. І, як виявилося, обслуговувати його набагато простіше, ніж звичайні доїльні апарати. Адже миється спеціальними миючими засобами все автоматично, у трьохсотлітровому бойлері постійно гаряча вода.
Іван Петрович завідуючим МТФ тільки третій рік, але з усього видно, що давно, як кажуть, «вписався» як у колектив, так і у нову технологію виробництва молока. Ветеринарне обслуговування забезпечує В.І. Бендовський. Молоко реалізують аж у Миколаїв, і на нього є попит.
Годівля зазвичай тут здійснюється тільки з кормового двору, завдяки чому вдається уникнути перепадів з продуктивністю. Жодних проблем і з водопостачанням. Напувалки, до речі, такої конструкції, що корови їх не руйнують, як звичайні.
Обслуговує систему водопостачання В.А. Чернявський. А от механізованою очисткою у двох приміщеннях опікуються В.А. Якимишин і О.І. Гончарук.
Десятиліттями трудилася на фермі обліковцем М.І. Бомбела, однак і для неї спочатку було в дивину, що якість молока за дванадцятьма показниками, завдяки купленому інвестором приладу, можна визначити за лічені хвилини.
Окремого зоотехніка хоч і нема, проте довелося поспілкуватися на цій фермі з головним по філії – В.П. Постолатієм. Кажуть, що і директор філії Ю.М. Шульц, де б не бував, а на цю ферму навідується обов'язково.
Цікаво, що відколи тут почали отримувати кращу заробітну плату, не стало так званих «несунів». А можливо, ще й від того, що на своєму місці охорона – на фермі застали старшого охоронника В.М. Христича.
Один трактор і дві пари коней – ото і вся обслуга ферми, де близько чотирьохсот голів ВРХ.
Якщо на деяких фермах часто виникають проблеми з вакуумними насосами, то у Бирлівці фірма-постачальник дала на цей агрегат 20 років гарантії.
Тож на бирлівській фермі продовжують нарощувати поголів'я корів.
Павло КУШПЕЛА.