Одночасно роз’яснюємо, що відповідно до ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» трудовий архів створився як складова програми соціально-економічного та культурного розвитку для забезпечення захисту соціально-правових інтересів громадян.
Основні завдання трудового архіву – приймання від підприємств, установ і організацій – джерел комплектування або ліквідаційних комісій, документів з особового складу, фінансово-господарської діяльності та інших документів, строки зберігання яких не закінчились. Архів організовує користування документами у службових, соціально-правових, наукових та інших цілях, видає юридичним особам і громадянам, у встановленому Держкомархівом порядку, архівні довідки, копії та витяги з документів, що знаходяться на зберіганні.
Якщо підприємство, організація чи установа працює багато років і немає можливості зберігати документи з особового складу за минулі роки, вони можуть здати ці документи в трудовий архів на депоноване зберігання (тимчасове), або до повної ліквідації підприємства. Документи, що надходять, обліковуються у книзі обліку прийнятих документів на депоноване зберігання із зазначенням дати укладання і терміну дії угоди та тимчасового номеру фонду.
Приємно співпрацювати з ЗАТ «Швейна фабрика «Бужанка», працівники якого на депоноване зберігання здали документи з особового складу. Вони в стислі терміни були упорядковані, підшиті, сформовані в окремий фонд. Гостро постає питання із заборгованістю господарств, які здали на зберігання документи. До таких слід віднести ПСП «Південний Буг», (платник – ПП «Промтехагросервіс», с.
Кошаринці), КП «Бершадська меблева фабрика», ВАТ «Джулинське спеціалізоване підприємство «Агромаш», АПП «Маяк» з
Великої Киріївки.
Станом на 1 вересня 2008 року працівниками трудового архіву виконано 810 запитів громадян соціально-правового характеру, всі з позитивним результатом. Прийнято на зберігання 6,1 тис. справ з особового складу від 50 ліквідованих підприємств. В першу чергу, приймання документів здійснювалось в тих випадках, коли вони знаходилися під загрозою знищення або непоправного пошкодження. Це стосувалося документів ВАТ «Красносільський цукровий завод», ТОВ «П’ятківське», ДП авіакомпанії «ВінАвіаАгро», Бершадської біофабрики та інших.
Матеріали, що надходять до трудового архіву, ретельно упорядковуються його працівниками, ремонтуються та реставруються, формуються та підшиваються у справи, які описуються до чинних архівних правил.
Хочемо наголосити, що працівники архіву займаються упорядкуванням, підшивкою, картонуванням різних документів. Ціни на послуги, що виконуються КП «Бершадський трудовий архів», затверджені сесією районної ради.
У своїй діяльності Бершадський трудовий архів співпрацює з архівним відділом райдержадміністрації. Суттєву організаційну та методичну допомогу надає нам і районна рада та Держархів Вінницької області.
Питання вдосконалення мережі архівних установ, особливо в частині створення трудових архівів, продовжує залишатися надзвичайно актуальним. Їх діяльність передбачена у п.4 Розпорядження Президента України №957/2005 від 13.04.2005 р. «Про невідкладні заходи щодо збереження архівних цінностей України».
В контексті виконання цього розпорядження в нашому трудовому архіві ще необхідно дообладнати архівосховища сучасним стелажним обладнанням, вжити невідкладних заходів щодо приймання документів ліквідованих підприємств. Слід розширити коло платних послуг юридичним особам, надавши можливість діючим установам, організаціям та підприємствам передавати документи з особового складу на тимчасове депоноване зберігання до трудового архіву з подальшим використанням архівних джерел в інтересах членів територіальних громад.
Архів працює з 8.00 до 17.00, крім вихідних днів, обідня перерва – з 12.00 до 13.00. Працівники архіву проводять прийом громадян, розглядають звернення, що належать до компетенції архіву.
Будемо раді вас бачити за адресою: м.
Бершадь, вул. Радянська, 11, 1-й поверх. Наш телефон: 2-26-38.
Лілія КІЗЛОВА,
завідуюча КП «Бершадський
трудовий архів».